Skip to main content

Hrát fotbal pod hvězdami? Dívat se uprostřed noci na film? Poznat lidi z celé republiky? Ano! To vše jsme na Setkání ministrantů salesiánských farností zvládli.

Dvacet pět chlapců z Prostějova, Prahy, Brna, Rumburku, Českých Budějovic a Plzně nechtělo o podzimních prázdninách jen tak nečinně sedět doma a zúčastnilo se tradičního ministrantského setkání, které letos hostily České Budějovice. Nešlo však jen o kluky! Kromě ministrantů se akce zúčastnilo více než tucet salesiánů! A tak jsme všichni od 26. do 28. října pilně sportovali, houževnatě pracovali, zapáleně soutěžili, vroucně se modlili, s hlubokým zájmem křižovali uličky města i se navzájem lépe poznávali. Výkony přitom byly vskutku obdivuhodné: nikdo z kluků se nelekl tlustých nánosů prachu na půdě kostela, improvizovaná ministrantská kapela by mohla konkurovat lecjaké schole, střešní fotbal přitahoval v jakémkoliv (i nočním!) čase a pro skoro čtyřicet lidí nebyl problém se na večerní modlitbu natěsnat do droboučké místnosti. Prst na tepu doby nám pomáhal držet Kahoot kvíz, krásu i úskalí virtuálního světa nám připomněl Spielbergův „Ready Player One“ a propracovaná městská hra nás provedla nejen architektonickými skvosty centra, nýbrž i útrobami železničního depa.

Při pohledu na počet účastníků si možná někdo pomyslí, že ministrantů v našich farnostech asi výrazně ubývá. Není tomu tak! Je jich pořád dost, akorát ne každý se odváží na dobrodružnou cestu do neprobádaných končin. Ve všech farnostech samozřejmě dochází ke generačním obměnám, zatím se však vždy najde dostatek nových nadšenců. Náš mini průzkum na setkání ukázal, že kluci ministrují rádi, většinou je k ministrování přivedli rodiče, kamarádi nebo známí a hlavním tahákem pro ně bývá chlapecká parta i samotná ministrantská činnost. Je přeci mnohem zajímavější stát metr od oltáře než při mši jen sedět v lavici!

Závěrem nezbývá než vyjádřit vděčnost místní budějovické komunitě, která na svých bedrech nesla největší organizátorskou tíži a své úlohy se zhostila skvěle. Tak za rok zase někde na viděnou!

Jakub Honěk