Skip to main content

#slovoztretivlny)

Slyšel jsem, že muži prožívají těhotenství svých žen tak, že během těch devíti měsíců ztloustnou. Nevím, jestli svatý Josef během gravidity své nevěsty přibral, ale jistě to na něm bylo nějak vidět, jak je patrné z pravoslavných ikon.

Někdy to podobně prožívají i ženy, když třeba samy nemůžou otěhotnět, ale jiné ženy otěhotní „za ně“. Může se to stát při zamilovanosti do stejného muže, dokonce pak s tou „nepravou“ ženou třeba prožívají i porodní bolesti a celý porod. Je to zkrátka s námi lidmi těžké, jsme schopni se převtělovat a mutovat jako ta kulatá věcička s ostny, která nás trápí už skoro rok. Převlékat se a zase se vracet do svých původních podob, to s ní máme společné.

Vánoce letos budou zvláštní, napjaté. Do poslední chvíle nebudeme vědět, jestli budeme smět k příbuzným, jestli znovu úplně zavřeme kostely, nebo je necháme pootevřené jako dosud. Kapry už prodávají také po internetu a prý je už tisknou i v 3D tiskárnách. Nevím, jak stromečky, já mám v komunitě na starosti jen bramborový salát.

Panna Maria s Josefem dnes vstali a vydali se na třídenní cestu do Betléma. Žena oděná sluncem s měsícem pod nohama vstala pravou nohou, upravila si oděv tak, aby byl Ježíšek pod srdcem v pohodlí, nasedla na oslíka, který hned poznal Pána a vydal se pomalým krokem vpřed. Josef kráčí pomalu, podpírá se při každém kroku hůlkou, je to už starý muž, dohlíží na Pannu i na Syna člověka. Končí jim třetí trimestr, konec adventu, přichází třetí vlna.

Zdeněk Jančařík

obrázek Martina Špinková