Skip to main content

Alternativní realita

By 6. 11. 20207 listopadu, 2020Slovo z karantény
Včera jsem před spaním lezl pro spadlou propisku pod stůl a rozbil jsem si hlavu o roh stolu. Před spaním! Chvíli jsem měl dokonce dojem, že se mi v hlavě rozsvítilo… Použil jsem všechny dezinfekce, kterých mám plný šuplík a pak jsem to zalepil jakousi náplastí na puchýře, nic jiného jsem nenašel a nechtělo se mi hledat po celém baráku. Ráno jsem v zrcadle viděl zhruba to, co je na fotce.
Když přišel do Severní Ameriky virus s korunkou na čele a začal kosit městské obyvatelstvo na východním pobřeží, vystoupil prezident s velkou patkou na podium a demonstrativně prskal svými velkými rty na publikum a křičel: „Vireček! Vireček! Vireček!“ Potom doporučoval lidem stříkat si do žil americké Savo a stále znovu predikoval nesmyslné termíny, kdy bude chřipečka fuč. Dnes popírá realitu tím, že naprosto odmítá korespondenční hlasy jako „podvodné“, žádá zastavení sčítání a chce dokonce povolat do země mezinárodní síly, aby na poslední sčítání hlasů dohlédly. A to už předevčírem vyhlásil své vítězství, který bylo podle něj „tremendous“. Však mu dnes Greta odpověděla jeho slovy, která jí vzkázal na jaře, když komentoval její údajnou ekologickou hysterii: „Klídek, Donalde, klídek!“
Co nás vede k popírání skutečnosti? Venku je přes den teplo jako v září a je listopad – přesto někteří tvrdí, že globální oteplování je environmentalismus. Po stěně leze ploštice a jeden spolubratr tvrdí, že je to štěnice.
Mnoho lidí popírá virus s tím, že je to propaganda. Jiní před ním mají respekt a vyžadují dodržování předpisů také od druhých. Jedni faráři kostely zavřeli a jsou doma, jiní je otevřeli a jsou tu třeba i celé dny pro lidi. Jak to říká Kája Herbst v rozhovoru v dnešním KT: „Když je farář obětavý, nenechá kostel zamčený a neřekne, mám padla, nemusím se o nic starat. Chová se jako pastýř.“ Když jsem si včera rozbil tu hlavu, přemýšlel jsem, jestli se chovám jako pastýř, nebo „pasu sám sebe“ (sv. Augustin).
Zdeněk Jančařík