Skip to main content

Blahoslavená Marie Troncatti

By 4. 12. 2018Salesiánské nebe

(1883 – 1969)

nezávazná památka 25. 8.

Maria Troncatti měla velkou rodinu. Žili na severu Itálie v Alpách, ve vesničce Corteno Golgi v údolí mezi horami na obou stranách. Od malička pracovala na rodinné farmě a, když byla větší, starala se o své malé sourozence. Zbytek času trávila na faře a chodila do hodin náboženství. Toužila se stát sestrou salesiánkou. Na doporučení faráře počkala do doby, kdy byla dospělá, a do té doby stále pomáhala svým rodičům.

Stala se salesiánkou. A o několik let později začala první světová válka. Maria si v roce 1915 udělala zdravotnický kurz a pod Červeným křížem pracovala ve vojenské nemocnici. Tyto zkušenosti využívala po zbytek svého života i v Ekvádoru.

Do Ekvádoru odjela na misie v roce 1922. Měla jet evangelizovat mezi domorodé kmeny do Amazonie, kde pro ni nebylo ani trochu bezpečno. Když poprvé přijela mezi Chívary, dcera kmenového vůdce byla zraněna — byla postřelena při střetu dvou kmenů. Maria ji operovala a dívka přežila.

Marii měli rádi, přijali ji mezi sebe, naslouchali jí, nechali ji, ať se o ně stará jako zdravotní sestra. Hodně se věnovala ženám a dívkám, i když neopomínala ani muže. Spousta rodin v Amazonii přijala Ježíše Krista za svého Spasitele a uvěřila v Boha.

Když jednou odlétala z Ekvádoru do Evropy, letadlo mělo chvíli po vzletu nehodu. Spolu s ní byly na palubě dvě další salesiánky, kterým se skoro nic nestalo a přežily. Šestaosmdesátiletá Maria ale zemřela a byla pohřbena tam, kde strávila většinu života – v Ekvádoru.

MODLITBA

Milosrdný Otče, působením Ducha svatého
jsi vzbudil v blahoslavené Marii Troncatti
mateřskou lásku při zvěstování Krista.
Na její přímluvu nám dej,
abychom byli nástroji smíření a pokoje,
aby tak všichni velebili tvé svaté jméno.
Skrze Krista, našeho Pána.
Amen.