Skip to main content

Blahoslavená Laura Vicuña

By 22. 1. 202125 ledna, 2021Salesiánské nebe

(1891 – 1904)

nezávazná památka 22. 1.

Laura Vicuña se narodila otci Josému a matce Mercedes v roce 1891. Narodila se do chilské aristokratické rodiny žijící v Santiagu. I přesto jejich rodinná situace nebyla jednoduchá. V té době totiž v Chile zuřila občanská válka a rodiče se rozhodli s dcerami odejít na venkov, do Andské vesnice Temuco, kde věřili, že bude bezpečněji. Její otec však o dva roky později zemřel a matka se s dcerami musela znovu odstěhovat, tentokrát do Argentiny, kde se živila jako švadlena.

 

V Argentině začala Lauřina matka pracovat pro Manuela Moru a také s ním začala žít – neměla dost peněz a potřebovala zajistit své dcery. Když bylo Lauře devět let, Manuel ji poslal do školy Dcer Marie Pomocnice křesťanů, kde byla příkladem pro všechna děvčata, byla poslušná a také velmi zbožná, volné chvíle trávila v kapli při modlitbách, velmi silným zážitkem pro ní bylo první přijímání v deseti letech a také vstoupila do společenství Mariiných dcer. V jedenácti letech se svěřila donu Caglierimu, že by ráda do aspirantátu a žila zasvěceným životem. Na to však byla příliš mladá.

 

Ve škole byla šťastná a spokojená, na prázdniny ale stále jezdila domů za matkou. Když byla v létě 1902 znovu doma, matčin přítel Manuel ji nutil v jedenácti letech k pohlavnímu styku s ním, ale Laura ho odmítla a on měl na ni za to vztek. Když ona odmítla jeho, odmítl jí nadále platit školu. Do školy se ale vrátila, sestry salesiánky udělaly výjimku a Laura mohla studovat zadarmo.

 

Laura se chtěla stát také jednou z Dcer Marie Pomocnice křesťanů, ale žádost byla zamítnuta, jelikož její matka žila v hříchu. Ač žila s Manuelem, nikdy se nevzali. Laura se za svou matku intenzivně modlila, aby se navrátila k Bohu. Nabídla svůj život Pánu za svou matku. A skutečně zanedlouho onemocněla tuberkulózou.

 

Bylo jí teprve třináct let, když ležela na smrtelné posteli a mluvila s matkou. Přála si, aby jí slíbila, že od Manuela odejde. Modlila se, aby našla sílu a odvahu ho opustit. Laura zemřela večer 22. ledna 1904 a den po Lauřině smrti Mercedes doopravdy Manuela opustila.