Skip to main content

Papež František: Modleme se společně za ukončení války proti Ukrajině

By 21. 3. 202212 května, 2022Novinky, Pozvánky, Spiritualita, Top

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc březen 2022

Za slova bez činů neskryjeme skutečnou realitu. To je hlavní důraz nezvykle ostrého vyjádření a naléhavé prosby papeže Františka za ukončení války vedené proti Ukrajině: „Na Ukrajině tečou řeky krve a slz. Nejde o vojenskou operaci, ale o válku, která rozsévá smrt, zkázu a utrpení. Počet obětí roste, stejně jako počet lidí, kteří utíkají, zejména matek a dětí. Potřeba humanitární pomoci v této sužované zemi každou hodinou dramaticky roste.“ Je nezbytné uvažovat o dlouhodobém řešení, nikoliv věc vyhodnocovat z hlediska našeho momentálního většího či menšího pohodlí. Osud války je v rukou těch, kteří ovládli ruský stát, onen stát ve státě, a učinili z něj nástroj své šílené touhy po světovládě v blízké budoucnosti. Vždy o sobě dávaly tyto vladařské ambice vědět, nyní ale vystoupily bezostyšně. Jedinou mocnější silou je naše semknutá jednota a odvaha pomáhat ještě předtím, než se ocitneme v krajní nouzi také.

„Srdečně žádám o skutečné zajištění humanitárních koridorů a o zajištění a usnadnění přístupu pomoci do obléhaných oblastí, aby bylo možné poskytnout nezbytnou pomoc našim bratrům a sestrám ohrožovanými bombami a strachem.“ Na místě je poděkování těm, kteří mají možná málo, ale myslí na potřebnější: „Děkuji všem, kteří přijímají uprchlíky. Především se přimlouvám za ukončení ozbrojených útoků, za to, aby zvítězila jednání – a zdravý rozum – a za návrat k dodržování mezinárodního práva!“

V našich zemích nejsme ve válečném ohnisku. Ale nežijeme v míru! Každý z nás je cílem informační války. Proto papež říká: „Rád bych také poděkoval novinářům, kteří při poskytování informací riskovali své životy. Děkujeme vám, bratři a sestry, za tuto službu! Služba, která nám umožňuje být nablízku tragédii tohoto obyvatelstva a umožňuje nám posoudit krutost války. Děkuji vám, bratři a sestry.“ Reaguje na to, co vidí před sebou: „Modleme se společně za Ukrajinu: máme před sebou její vlajky. Modleme se společně jako bratři k Panně Marii, Královně Ukrajiny. Zdrávas Maria.“

Připadáme si bezmocní, ale to neznamená, že nemůžeme nic konat: „Svatý stolec je připraven udělat vše, aby se dal do služeb tohoto míru. V těchto dnech se na Ukrajinu vydali dva kardinálové, aby sloužili lidem a pomáhali jim: kardinál Krajewski, papežský almužník a kardinál Czerny, úřadující prefekt Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji. Přítomnost obou kardinálů je přítomností nejen papeže, ale všech křesťanů, kteří se chtějí spojit a říci: ‚Válka je šílenství! Přestaňte! Podívejte se na tu krutost!‘“ Modlitba křesťana má moc ujímat se těch, kteří jsou zasaženi utrpením, pošlapáním lidské důstojnosti, zraňováni a zabíjeni. Můžeme ji zaměřit na místa bojišť, aby zde zazářila pravda a spravedlnost. „Modleme se společně a tím mocně za Ukrajinu.“

Česká biskupská konference