Skip to main content

Zaběhnout 239 km pro Dona Boska

By 24. 7. 2020Novinky, Top

Bosco run letos zaběhne svou pátou etapu, 239 km dlouhou trasu z Prahy přes Rumburk do Teplic.

Štafetový závod Bosco run vznikl z nápadu party kamarádů propojit během salesiánská střediska. Pěti až desetičlenné týmy mají za úkol zaběhnout předem určenou trasu. Sami si volí strategii, kdy a jak si běžci týmu budou předávat vlaječku s Donem Boskem, který je patronem závodu. Letos poběží už pátou etapu z plánovaných osmi a rok za rokem se tak blíží k naplnění ambiciózního cíle – oběhnout všechna střediska mládeže v české salesiánské provincii.

Cílem závodu je společně si zasportovat v salesiánském prostředí. Před lety jsme s kamarády hledali takový závod, ale protože žádný nebyl, rozhodli jsme se ho uspořádat. Dali jsme štafetovému běhu myšlenku spojit všechna salesiánská střediska. Duchem závodu je láska ke sportu, pohybu a vděčnost salesiánům za to, co pro mladé dělají,“ vysvětluje hlavní organizátor Martin Friedl.

Letos závodníci startují ze salesiánského střediska v Praze-Kobylisích, kam loni týmy doběhly ze Sebranic. Vyrážejí v pátek 21. srpna v 17 hodin směrem na sever podél Vltavy do Mělníka a dál přes dvě CHKO – Kokořínsko (Máchův kraj) a Lužické hory až do Rumburku, který je nejsevernějším salesiánským střediskem. Dále je trasa povede na jihozápad přes národní park Česko-Saské Švýcarsko a podél hranic s Německem do střediska v Teplicích. Tam by nejrychlejší týmy měly dorazit v sobotu 22. srpna v 15 hodin, tedy po dvaceti dvou hodinách běhu. Organizátoři záměrně volí trasu po turistických stezkách zajímavými místy a krásnou přírodou Česka.

„Na závodu není nepřátelská atmosféra nebo rivalita s cílem za každou cenu vyhrát. Podmínky týmů jsou trošku nespravedlivé, mají různý počet závodníků a nejsou rozdělené do kategorií podle věku nebo pohlaví. Jde nám spíš o fair play a prožít to společně. Kdo doběhne, tak zvítězil,“ vysvětluje Martin a dodává, „Samozřejmě si sáhneme na hranici svých sil, nemusí to být vždycky jen příjemné. Ale příjemný určitě je týmový duch, který je na závodu cítit a přátelství mezi jednotlivými lidmi z různých týmů. Líbí se mi, že můžeme mít společný úkol a společným úsilím ho dosáhneme. Je to pocta týmovému duchu.“

Závodu se mohou zúčastnit pěti až desetičlenné týmy, minimální věk závodníků je patnáct let. Podat přihlášku je možné do 31. července. Podrobné informace o závodu a registraci najdete na stránkách boscorun.cz. Vítaní jsou nejen běžci, ale kdokoliv, kdo by chtěl poznat jedinečnou atmosféru přátelského závodu a povzbudit běžce na startu, na trase, nebo v cíli. Tam běžci večer posedí u ohně, budou sdílet své zážitky a dojmy. V neděli dopoledne pak společně uzavřou letošní etapu mší svatou.

Jan Kvapil