Skip to main content

V Újezdu byl S-Fest čili Salesiánský festival

By 17. 6. 20238 září, 2023Fotogalerie, Novinky, Reportáže, Top

V sobotu 10. června se zase po nějakém čase konal krásný festival salesiánské rodiny, který tradičně býval v Pardubicích a v hradecké diecézi, ale tentokrát se přestěhoval do Újezdu u Brna.

Je to místo, kde se po roce 1990 vystřídalo několik salesiánů a zanechali tam hlubokou brázdu, mimo jiné v perfektně vycepované partě ministrantů, která má i dnes stálý dorost. Jsou to chlapci motivovaní nejen pro službu u oltáře (chodí včas!), ale i pro sporty – v zákristii je krásná výstavka nejrůznějších trofejí z florbalů i fotbalů, které vyhrávají jeden za druhým, a jsou na to náležitě hrdí. Další stopa po salesiánech je živé Sdružení salesiánů spolupracovníků a Salesiánského hnutí mládeže, kteří se aktivně starají o farní středisko mládeže a společenského života poblíž fary. To všechno už deset let výborně koordinuje diecézní kněz se salesiánským duchem P. Petr Hošek.

Akce začala mší svatou v kostele svatých Petra a Pavla, kterou celebrovali salesiáni Zdeněk Jančařík spolu s delegátem pro salesiánskou rodinu Petrem Košákem. Krásně k tomu hráli a zpívali spolu s celým kostelem členové protestantské kapely ADONAI. V kostele byla spousta známých tváří salesiánské rodiny, od starších po batolata – je opravdu fascinující, sledovat od oltáře a ambonu, jak se po letech rodiny zase rozrostly a tvoří mnoho hroznů různých barev.

Oběd zajišťovala místní škola, která je nedaleko od kostela – a pak už se rozjel rodinný S-Fest v plné parádě. Na stáncích se točila cukrová vata, sestry salesiánky připravily ekologické pexeso s obrázky stromů a jejich plodů, na podiu měl svou kadeřnickou performanci Střihoruký Evard (jáhen Honza Špilar), následovalo odpoledne plné soutěží pro děti, tance folklorního souboru, hasiči a záchranáři předvedli své umění a festival zakončily koncerty kapel ADONAI a WXP. Počasí skvělé, nálada výborná – těšme se příští rok na opakování této bohulibé akce.

Zdeněk Jančařík

Fotografie: Stanislav Pospíšil, Člověk a Víra