Skip to main content

Učňák v Kroměříži a salesiánský internát jedou dál

By 5. 3. 2021Novinky, Top
Střední odborná škola svatého Jana Boska v Kroměříži Na Lindovce už letos působí třetím rokem. Salesiáni František Bezděk, Vladimír Kopřiva a Petr Kopřiva vedou ke škole přináležející internát a částečně také působí na škole. Skoro celý tento školní rok ale funguje většinou v online provozu, a to je pro učňovské obory skoro fatální, protože žákům chybí nezbytná praxe. Zeptali jsme se tedy jednoho ze salesiánů, koadjutora Vladimíra Kopřivy, jak vnímá letošní školní rok, jestli a kdy budou letos přijímačky a co bude dál.

Jak to u vás na učňáku a na internátě v Kroměříži vypadá v čase lockdownu? Máte alespoň nějaký kontakt s děckama?

Každopádně je tu smutno. Prázdné chodby a ticho. Skutečnost, kterou ještě nikdo z nás nezažil. Výuka probíhá podle rozvrhu online. Vypadá to tak, že kluci sedí doma u počítače a přesně podle rozvrhu probíhají jednotlivé hodiny. Praxi ale nemáme. Z ministerstva školství máme pouze dovolené individuální konzultace. Ty nabízíme především třetímu ročníku, protože je čekají závěrečné zkoušky. Nějaká metodika se už tvoří, jsou už i varianty, že se pojede přes hlavní prázdniny. Praxe, které byly domluvené, se musely odříct. Ne že by kluci nic neuměli, to ne, ale nemají to zažité. Je rozdíl, když něco udělám pětkrát nebo padesátkrát. To je stejné, jako když jedeš v traktoru a díváš se na šaltrpáku, abys zařadil správně rychlost.

Praktické obory se zkrátka nedají naučit online. Nebo je to jinak?

Můžeš se dívat na YouTube, jak se odstraňují rohové pučnice, ale když před sebou budeš mít živé tele, je to něco úplně jiného. Na simulátoru také můžeš jezdit suprově, ale provoz na silnici je úplně něco jiného. Motor rozděláš na šroubky, ale zjistíš, co je špatně a dáš ho zpět dohromady? Na vojně jsme donekonečna rozebírali a dávali zpět dohromady samopal. Sborka, rozborka. Proč? Abys ho dovedl za jakékoliv stresové situace rozebrat a složit, pokud to bude potřeba. To bez cviku neuděláš.

Salesián Vladimír Kopřiva

Jaké obory otevřete příští školní rok, kdy už se snad bude chodit do školy? A jaké děcka se mohou hlásit?

Tak pesimisticky to v letošním školním roce nevidíme. Předpokládáme výuku od půli dubna. Příští rok otevíráme maturitní obory. A to hned dva: Zahradnictví a Mechanizace zemědělství a lesního hospodářství. Přihlášky se podávaly do 1. března 2021 na běžném formuláři. Přijímací zkoušky se uskuteční ve středu 14. dubna v naší škole. Kdo se může přihlásit na nástavbové studium, je uvedeno na našich webových stránkách.

A co učňovské obory?

Ty máme čtyři: Lesní mechanizátor, Zahradník, Opravář lesnických strojů a Zemědělec-farmář. Na ty nestačí podat přihlášku, je nutné mít i potvrzení od doktora, že může dotyčný obor absolvovat. Nejvíce benefitů je u oboru Opravář: svářecí zkoušky, řidičské průkazy B, C a T.

A co když se někdo hlásí zdaleka a nemůže denně dojíždět?

Žákům nabízíme ubytování na vlastním domově mládeže s celodenní stravou, neubytovaní žáci mohou docházet na obědy. Domov mládeže a jídelna jsou vzdáleny zhruba 100 m od areálu školy. Jako vychovatelé jsou salesiáni.

Co když už někdo podanou přihlášku má někde jinde a teď se rozhodne studovat na vaší škole?

Po vyhlášení výsledků 1. kola, což bude ke konci dubna, se vyhlásí termíny 2. kola, což bývá v červnu a pak ještě 3. kolo, které je na konci srpna. Důležité je, kam dají zápisový list. Úplně nejzazší termín pro přestup je začátek září, kdy mohu zjistit, že mi daná škola z jakýchkoliv důvodů prostě nevyhovuje.

Zdeněk Jančařík