Skip to main content

Salesiánská farnost rozsvítila hodiny na opraveném kostele

By 31. 12. 202112 května, 2022Naše díla, Novinky, Top, Videa

Kostel sv. Vojtěcha v Českých Budějovicích má po 80 letech dokončenou fasádu a na věži podsvícené hodiny. Salesiánská farnost završila první etapu oprav a dříve nenápadný kostel se stal Budějovičanům znamením.

Farní kostel sv. Vojtěcha je jedinou kulturní dominantou a jediným kostelem na levém břehu Vltavy v Českých Budějovicích. Do této farnosti formálně spadá na 40 tisíc lidí, přesto část z nich o kostele ani nevěděla. Do nedávna byl totiž „Popelkou“ Českých Budějovic. Ale farníci a salesiáni se pustili do nezbytných oprav kostela a navíc přidali nové prvky, které kostel ozdobily a zviditelnily. „Lidé na to reagují velice pozitivně. Nasvícená věž je vidět široko daleko z různých částí Budějovic. Překvapilo mě, když mi i lidé nekosteloví říkali, že tato lokalita dostala své centrum, kde se vše sbíhá. Myslím, že je to evangelizační prvek. Lidé začali vnímat kostel jako srdce této lokality, i když do něho nechodí. Jsou rádi, že kostelíček prokoukl a že mají ve své čtvrti něco hezkého,“ říká správce farnosti P. Josef Mendel.

V průběhu oprav o sobě farnost dala vědět hned dvakrát. Poprvé v srpnu, kdy do opravené věže kostela uložila časovou schránku s upomínkovými předměty a podruhé v září, kdy slavnostně rozsvítila nové hodiny na věži. Obou událostí se účastnily desítky lidí a zástupci církevních i veřejných institucí.

Funkcionalistický kostel sv. Vojtěcha postavil architekt Jaroslav Čermák v roce 1939, ale tehdejší generaci farníků se nepodařilo stavbu zcela dokončit kvůli válečným a poválečným událostem. Letos salesiáni a farníci provedli kompletní opravu vnějšího pláště, a také po více jak 80 letech dokončili stavbu podle původního návrhu – kostelu dali finální vrstvu omítky a věž osadili hodinami. Ale výčet oprav je daleko širší – klempířina, trámoví, žaluzie ve věži, nátěr oken, kanalizace, schodiště… „Farníci si začali kostela více všímat a opravami žili více jak dva roky, kdy jsme na ně dělali sbírky. Vnímám, že se probudilo povědomí sounáležitosti ve farnosti, že je to náš kostel. Jsme rádi, že je tak pěkný a chceme ho takový zachovat. Teď se to vše posouvá dál k poznání, že se také musíme věnovat našemu duchovnímu chrámu, rozvoji sebe sama,“ dodává otec Josef.

Peníze na rekonstrukci kostela dala farnost především z uspořených peněz a sbírek. Další prostředky získala od soukromých dárců, firemních sponzorů, z dotací a z nadací. Už se jim podařilo dosáhnout 80% z cílové částky, která čítá 6 055 000 Kč. Zajímavou alternativou podpory rekonstrukce je možnost adoptovat si některou část stavby a přispět například konkrétně na ručičky věžních hodin. Farnost plánuje v horizontu několika let opravit také interiér kostela. Plánovaná parková úprava okolí kostela přešla na komunitu salesiánu a nad její realizací zatím visí otazník. Už teď je ale jasné, že kostel sv. Vojtěcha prokoukl, přešel do povědomí obyvatel Budějovic a stal se jim znamením Krásy.

Jan Kvapil