Skip to main content

Čas. To je to, co se v Evropě často řeší. Nemám čas, nestíhám, kdybych tak měla více času… A často nám přemýšlení o času zabere ten zbylý volný čas. A jak to s tím časem vlastně je? Nemarním ho někdy?

Čas letí jako splašený. Blíží se konec mé dobrovolné služby a hlavně odjezd z mého milovaného místa, kde jsem tuto službu vykonávala. Toto místo i všichni ti lidé, s kterými jsem měla možnost se seznámit, mi přirostli k srdci. Představa toho loučení a zanechávání za sebou mi nedělá úplně dobře. Nejradši bych ten čas zastavila a vychutnávala si to vše o trochu déle. Ale to samozřejmě nejde.

Všechno jednou končí a je jen na mě, jak se k tomu postavím. Mám totiž dvě možnosti. Buď mohu dopočítávat zbývající čas a děsit se konce, být smutná, že už to končí, a tímto smutkem si zkazit poslední momenty, nebo mohu své poslední momenty využít naplno, radovat se z každé maličkosti, říkat svým milovaným, jak je mám ráda a dělat si legraci úplně ze všeho, co se poblíž vyskytne. Prožít tak své poslední dny v radosti, s velkým úsměvem na tváři a hlavně v blízkosti těch lidí, co mi tak přirostli k srdci.

Asi tušíte, co jsem si vybrala. Nemohu říct, že by mi nikdy nebylo líto, že už se konec blíží. Ale nenechala jsem se tím pohltit. Prosila jsem Boha, abych své poslední dny dokázala prožít naplno a hlavně v radosti. Aby u mě převládala vděčnost za všechny ty dary, co jsem od Něj dostala a ne smutek, že už to končí. A tak se taky stalo. Vždycky ta vděčnost převládala a ty mé poslední momenty ve Wasak’entse byly ty nejkrásnější. ❤

Možná mi někdo namítnete, že je jasné, že jsem své poslední momenty prožívala naplno, když jsem znala přibližné datum odjezdu a že v životě je to něco jiného. Ale není. Občas sice nevíme, kdy přesně konec nastane, ale víme moc dobře, že se tento den, tato chvíle už opakovat nebude. Nikdy totiž nemůžeme čas vrátit zpátky. A co jsme neudělali, už neuděláme. A to je škoda, ne?

Tak vám moc přeji, abyste vždy dokázali prožívat přítomný okamžik a prožívali jej naplno. Abyste si dokázali vážit všech darů, které jste od Boha dostali, a všichni vaši nejbližší věděli, že jsou vaši nejbližší a máte je moc rádi.

Renata Schmidtová

Převzato z Adopce nablízko