Skip to main content

Portál slaví třicátiny

By 21. 4. 2020Novinky, Top

Před třiceti lety se parta nadšenců kolem křesťanského časopisu Anno Domini rozhodla začít vydávat knihy. Vzniklo nakladatelství Portál. Při této příležitosti jsme vyzpovídali současného šéfa nakladatelství Martina Bedřicha.

Pandemie zasáhla nakladatelství Portál zrovna v roce, kdy se chystalo oslavit 30. výročí své existence. Řada doprovodných akcí musela být zrušena nebo přesunuta a pozornost se obrátila nejspíš k prostému přežití. Je to tak?

Ano, letošní rok měl být slavnostním rokem, v jehož průběhu jsme chtěli v rámci řady akcí upozornit na to, co zde Portál za 30 let vytvořil a že se jeho energie zdaleka nevyčerpala. Měli jsme v průběhu roku pozvané zahraniční hosty, připravoval se zvláštní web, výroční katalog a podobně. To vše teď muselo jít trochu k ledu, protože nevíme, jak se bude situace vyvíjet. Nehrozí, že by stávající krize Portál jako takový ohrozila, na to je nakladatelství naštěstí dostatečně robustní a stabilní, ale rozhodně půjde o velkou ztrátu. Řada rozvojových projektů, které nás měly posunout zase o kus dál, se zastaví nebo přinejmenším výrazně zbrzdí, což je velká škoda. Přesto pevně doufáme, že to čtenáře zasáhne minimálně – přes všechny objektivní překážky dál pokračujeme ve vydávání knih, které se od nás očekávají.

Co chystáte na podzim?

Čtenáři se budou moci těšit na knihu vycházející z duchovních promluv cyklu U ambonu, který reagoval na zavřené kostely po 14. březnu a jehož autory jsou známí kněží Láďa Heryán, Josef Prokeš, Pavel Pola a jiní. Dále chystáme mimořádně zajímavý rozhovor s přední představitelkou skryté církve u nás, Ludmilou Javorovou. Ale také třeba knihu o duchovním zpracovávání deprese podle svaté Terezie z Lisieux. Nebudou však chybět ani tituly z oblasti psychologie, pedagogiky nebo třeba dětské knihy pro každý věk.

Přežije Portál své třicáté narozeniny bez potíží s dechem?

Bezpochyby! Ale jistě nám v tom pomůžou čtenáři, kteří si koupí naše knihy!

Zdeněk Jančařík