Skip to main content

Otec Václav Koupil zdraví z Kolumbie

By 11. 9. 2020Novinky, Top

P. Václav Koupil do Česka poslal video se svým poselstvím nejen pro salesiány. Letos oslavil sedmdesát let kněžství a 1. října oslaví své devadesáté sedmé narozeniny.

Celý salesiánský život prožil v jihoamerické Kolumbii, převážně v hlavním městě Bogotě. Vyučoval tam církevní právo, byl ředitelem salesiánského ústavu a vikářem církevního tribunálu. Z jeho videoposelství, které nám do ČR zaslal, je patrné, že je tělem i duchem salesiánem, i když „v. v.“, tedy ve výslužbě, a že za své poslání pokládá podporovat spolubratry salesiány, kteří nemají tolik času k modlitbě.

Spiritualita Dona Boska se mu stala určující směrovkou i ve stáří, kdy je třeba také „pracovat, ale jinak“, „číst hodně pomalu, pozorně uvažovat“ a vidět v salesiánských prostorech – jako jsou hřiště, škola, sport, hudba, divadlo – „teologická místa, kde najdeme Pána Boha“. Není to čirý a jakoby vydestilovaný Don Bosco? Otec Václav končí svůj pozdrav úsměvem a krásným poselstvím: „Bůh vždy na prvním místě!“

Salesiáni

Misijní výprava za P. Václavem Koupilem

Za nejstarším českým misionářem se vydala v roce 2013 misijní výprava Sadby, aby zaznamenala jeho svědectví o misijním životě.

P. Václav Koupil (*1923) se narodil v Náměšti na Hané ležící 15 km západně od Olomouce. Salesiánem je již 79 let a 67 let misionářem v Kolumbii. Za tu dobu navštívil Česko dvakrát – když mu zemřel tatínek a potom když zemřela maminka (před 52 lety). Po celé Jižní Americe je znám jako solidní formátor, kazatel exercicií, církevní právník, duchovní průvodce a především skvělý člověk.

Více o misijní výpravě a působení P. Václava Koupila v Kolumbii se dočtete zde na stánkách Saby.

Převzato ze SADBA.org