Skip to main content

Nakladatelství Portál v době koronavirové

By 2. 4. 2020Novinky, Top

Přečtěte si, co v Portálu děláme v době pandemie, proč to děláme a jak nám v tom můžete pomoci.

Milí přátelé nakladatelství Portál,

s probíhající krizovou situací ohledně pandemie koronaviru se ozývají i poplašné hlasy z knižního prostředí, které varují před vážnými důsledky, jež karanténa způsobí nakladatelstvím a knihkupectvím (nemluvě o dalších navázaných profesích, jako jsou překladatelé, redaktoři apod.). Není pochyb o tom, že je to případný impulz pro určité změny v celé oblasti jak na úrovni vlády (např. zavedené 0 % DPH na knihy), tak na úrovni čtenářů – vaše podpora je tím klíčovým, co může pomoci celou krizi překonat (ideálně v podobě přímého nákupu knih na e-shopu nakladatelství).

Na druhou stranu může být stávající krize i zdravým sítem, které pročistí v mnoha ohledech dost nepřehlednou džungli domácího knižního vydávání. Knihy bezesporu jsou zbytným luxusem, který si v obtížné době ledaskdo odpustí. Tím aktuálnější je proto výzva vydávat knihy, jež skutečně mají smysl. V Portále se už 30 let snažíme vydávat knihy, jejichž životnost se nepočítá na měsíce. Nabízíme tituly, k nimž je možné (a mnohdy nutné) se vracet, které se stávají součástí života čtenářů, a jak život se svými přemety a zatáčkami plyne, objevují se nové a nové důvody brát některé portálovské knihy znovu do ruky. Netýká se to jen odborněji zaměřených publikací. I naše dětské knihy mají přidané hodnoty, díky kterým není tak snadné je po prvním přečtení odložit. Stejně jako všemožné praktické tituly pro pedagogy, speciální pedagogy, sociální pracovníky nebo terapeuty, nemluvě o širokém spektru rádcovských knih pro každou životní fázi.

Portál prošel za dobu své existence všemi turbulencemi, které jsme v posledních 30 letech jako společnost zažili. Nepochybujeme o tom, že projdeme i touto. A už teď děláme vše pro to, abychom se z ní poučili, abychom krizi přijali jako skutečnou příležitost. V prvé řadě si uvědomujeme, jak důležití jsou pro nás všichni naši zaměstnanci, spolupracovníci a partneři – a děláme vše pro to, aby se krize nestala záminkou pro poškození nikoho z nich. Všechny naše finanční a jiné závazky vůči nim pro nás zůstávají jako vždy posvátné. Pro vás, naše čtenáře, chystáme stále řadu zajímavých a podnětných knih. Tempo jejich vydávání se možná trochu zmírní, ale rozhodně nehrozí, že byste se nových knih nedočkali. Pokud nás podpoříte svými nákupy přímo na našem e-shopu, pomůžete tomu, že i po odeznění celé pandemie budete moci stále objevovat naše knihy, které – jak už dávno víte – mají duši.

Martin Bedřich

šéfredaktor a jednatel nakladatelství Portál