Skip to main content

Léto u salesiánů – chaloupky, tábory, brigády

By 1. 8. 202110 srpna, 2021Novinky, Top

K létu u salesiánů neodmyslitelně patří pobytové akce na chaloupkách, táborech a brigádách. Léto je v půlce a mnozí účastníci už přivezli domů spoustu silných zážitků a krásných fotek. Podívejte se na výběr toho, jak napříč Českem prožívají prázdniny děti a mladí ze salesiánských středisek.

Teplice: Letní tábor Na Divokém Západě

Bylo to neuvěřitelných 9 dní plných zábavy, smíchu, stesku, her a přátelství. Na tento letní tábor žádný z účastníků jen tak nezapomene, protože opravdu je na co vzpomínat. V sobotu 10. července 2021 se parta 24 dětí rozloučila s rodiči u autobusu a vyrazila vstříc novému dobrodružství. Už cesta autobusem byla velmi napínavá, protože náš pan řidič byl výletník a ještě před dojezdem do Krásné vzal děti na okružní jízdu kolem Ještědu.

První den se děti poznávaly a oťukávaly, ale už tehdy začala vznikat nová přátelství a také 4 soutěžní týmy – Kovbojové, Pistolníci, Indiáni a Banditi. Najednou jsme se ocitli na Divokém západě. Penzion se hemžil klobouky a rudými šátky, lasy a zbraněmi v opascích. Bylo na čase zjistit, jak si ve westernu poradíme. Některé věci jsou pro Divoký západ typické, a tak nesměly chybět ani na našem táboře. Začali jsme jízdou na divokých koních a osedláním nezkrotného býka. Rýžovali jsme zlato, dojili krávy, stříleli z luku a praku a nechyběl ani pořádný dobový country bál. Během našeho pobytu se k nám donesla informace, že nedaleko penzionu ukryl tajemný bandita svůj lup. Nezbylo nám tedy nic jiného, než se ho vydat hledat. Rozluštili jsme několik zapeklitých hádanek a úkolů, ale nakonec se týmu Banditů podařilo lup najít a ukořistit.

A abychom poznali i krásy okolí, vydali jsme se na Kozí farmu do nedaleké vesnice a na výlet vláčkem na rozhlednu Černá studnice. Výhled na okolí z její výšky byl vážně úchvatný. A nyní, po příjezdu domů, vstřebáváme veškeré zážitky a těšíme se na to, co zažijeme během dalších letních akcí.

Pavlína Mašková

Pardubice: Chaloupky 2021

Slunce nás vítalo každý den a bylo teplo ke koupání. Občas bouřka, občas déšť, ale ani to nám nezabránilo si užít naše chaloupky na maximum. Ponořit se do příběhu a prožít neopakovatelné dobrodružství ve skvělé partě. Kdo sleduje příběhy na našem Instagramu nebo Facebooku už trochu ví , jak moc jsme si to užili. V nejbližší době přidáme na našem webu fotky z našich chaloupek a na našem YouTube kanálu snad budou i nějaká nová videa.

Už teď se můžete podívat na sestřihané video z Chaloupky Starší kluci 2021 – Ztraceni v čase

Viktor Karaba

Převzato ze stránek Salesiánského klubu mládeže Pardubice

Praha-Kobylisy: Start – Legendy Lužických hor

Šestnáct statečných dětí z Oratoře se letos vydalo pátrat po dalších tajemstvích a prožít krásné příběhy do divoké a krásné krajiny. Na skautské chatě Dřevomorka 2 km jižně od vrcholu Luž ( 793 m.n.m.) potkali záhadného pana Vocílku.

Pán je strážcem legend v okolí Lužických hor. A že jich tam je. Panu Vocílkovi je líto, že dnešní doba je příliš rychlá a konzumní, že se zapomíná na krásy a pravdy, které legendy přináší. Aby příběhy žily dál, je třeba je předávat z generace na generaci. To se dělá lépe, když je z čeho číst a tak nabídl dětem, že si na konci týdne každý odnese svou vlastní knihu plnou legend. Nebylo to ale jen tak.

Každý příběh bylo třeba vykoupit potem a bolavými svaly, také důvtipem, kuráží a odvahou. Na zříceninu hradu Tolštejn jsme dorazili po intenzivním dešti a posledních 200 výškových metrů dalo zabrat skoro všem. Odměnou nám byly tři vcelku drsné legendy o pánech na Tolštejně, někteří kradli a zabíjeli, nebo přidávali jedu do vína. Legenda o ukradeném zvonu z Krompachu před nás položila etické dilema, zda se máme za každou cenu pouštět do pomoci pocestným, i když se cíle dosahuje nekalými prostředky. V polovině týdne jsme zdolali vrchol Luže a ti trpěliví, kteří nezkoumali náklad, získali sladkou odměnu, přesně po vzoru legendy o Nedůvěřivé pastýřce.

Co je to pravé bohatství, o čem je život a jak se pozná pravé přátelství či odvaha? Pro tyto otázky bylo třeba projít kolem přehrady Naděje až k Sirnému jezírku, kde jsme právě tyto legendy poznávali. Dalším hradem, kde jsme potkali i krále, byl hrad Milštejn. Král se už po staletí zjevuje na stejném místě ve dne před novem v červenci. Po vzoru jeho statečné družiny jsme byli obdarováni sice drobným dárkem, ale symbolicky převelikým. Každý účastník si odnesl kříž Tau.

Za sedm dní, které jsme strávili v horách, jsme nachodili bezmála 100 kilometrů a vystoupali několik výškových kilometrů. Utužili jsme vztahy a někteří nalezli nová přátelství. Za celý týden patří dík nejen dětem, ale i kuchyni, která na každý den napekla čerstvý bochník chleba, nebo loupáky. Děkuji i skvělému týmu vedoucích, kteří se celý týden s úsměvem na rtech věnovali dětem a neztráceli sílu a odhodlání. Jmenovitě děkuji Damiánovi, který letošním Startem završil svou několikaletou službu v Oratoři. Přeji mu hodně štěstí na novém působišti a věřím, že bude stále tak dobrým pedagogem jako byl v Oratoři.

Adam Nedvídek

Převzato ze stránek Salesiánského střediska mládeže Praha-Kobylisy

Plzeň: Summer Job

Minulý týden jsme se zúčastnili brigády v Teplicích, abychom pomohli místním salesiánům s vývozem suti z kostela sv. Vavřince v Kostomlatech pod Milešovkou. Práce na půdě v prašném prostředí byla velkou námahou pro svaly a plíce, ale ten dobrý pocit z dobře odvedené práce stál za to. Pomoc v kostele však nebyla jediným programem této akce. Podnikli jsme hned několik výletů, poznali krásy Ústeckého kraje, zaplavali jsme si v místním rybníku Márinka, ochutnali jsme výbornou pizzu a hlavně jsme se hrozně moc nasmáli a utužili partu.

Děkujeme teplickým salesiánům za úžasné zázemí, které bylo po těžké práci velice příjemné. Našim salesiánům Filipovi a Indymu patří dík za kvalitní program a skvělé zážitky. Celých pět dní v Teplicích jsme si moc užili a určitě to není naposled, co zde přidáme ruku k dílu!

Ondřej Janoušek

Převzato ze stránek Salesiánské středisko mládeže Plzeň