Skip to main content

Celostátní setkání není jen pro milovníky davů

By 19. 8. 202215 listopadu, 2022Fotogalerie, Novinky, Rozhovory, Top

Ve dnech 9.-14. srpna probíhalo v Hradci Králové Celostátní setkání mládeže (CSM). Zúčastnilo se ho přes 4 tisíce mladých lidí ze všech diecézí a nemalý podíl na celém setkání měla také salesiánská rodina. Zeptali jsme se jedné z účastnic, Hedviky Šikulové, jak celé setkání vnímala.

Jak ses o CSM dozvěděla a s kým jsi tam jela?

O CSM mi vyprávěli hlavně moji sourozenci, kteří jezdili na předchozí setkání. Dozvěděla jsem se o něm určitě také od kamarádů a přátel, kteří se ptali, jestli pojedu. Na setkání jsem jela se salesiány a mladými z brněnské farnosti Žabovřesky. Část z nás se bude od září setkávat při přípravě na biřmování, takže to byl i menší teambuilding.

Co tě na CSM nejvíc zaujalo?

Toho je opravdu hodně. Ale nejvíce mě asi zaujaly společné modlitby, katecheze a odpolední program, kdy jsme mohli navštívit různé přednášky, workshopy, kreativní dílny, nebo také psychologickou poradnu. Líbila se mi určitá volnost, mohli jsme prožít CSM každý podle sebe, ale zároveň společně. Nemůžu opomenout ani kapely, které nás celým setkáním provázely.

Jsi docela v kontaktu se salesiány v Brně. Byla salesiánská stopa patrná i na CSM?

Určitě byla. Salesiáni měli svůj stan Bosco point, kde byla možnost zapůjčit si deskové hry, zahrát si stolní fotbálek, zakoupit si občerstvení, či jen tak posedět a popovídat si. Rozhodně to bylo místo setkávání. Právě zde jsem měla možnost potkat se i se salesiány z jiných středisek a komunit, poznat nové lidi a s nimi se třeba i zúčastnit společného programu. 

Co byl pro tebe nejsilnější moment z celého setkání?

Asi nejsilnějším momentem pro mě byla sobotní vigilie. I když pršelo, byl to pro mě velký zážitek. Nejvíce jsem prožívala modlitbu doprovázenou písničkami, déšť tomu přidával tu správnou osvěžující atmosféru.

Co bys vzkázala všem mladým, kteří na CSM nakonec nejeli, ale třeba o tom kdysi přemýšleli?

CSM není rozhodně jen pro milovníky davů, ale každý si na něm určitě najde něco svého. Dá vám spoustu nových zážitků, duchovního načerpání či nových přátel. Rozhodně doporučuji se za pět let zúčastnit.

Libor Všetula

Bosco point – stánek s občerstvením, hrami, odpočinkový prostor a místo setkávání – do kterého na CSM zvala salesiánská rodina.

Fotky „našich“ mladých.

Fotogalerie od kolektivu autorů Člověk a Víra