Skip to main content

Tři tipy, jak se bezpečně houpat v síti

By 3. 9. 2020Magazín

4/2020 MÉDIA

Začal nový školní rok a možná máte po prázdninách zase chuť se v nějaké oblasti vzdělat. Není pochyb o tom, že jednou důležitých součástí našeho života je internet a sociální sítě, a tato témata bývají pravidelně i tématem této mediální stránky. Dnes bych vám chtěl dát tři tipy na docela nové a aktuální způsoby, jak se dozvědět podstatné věci v souvislosti s naším pobytem na internetu.

Pro nejmenší

Google vydal před časem bezplatnou výukovou online hru s názvem Interland, která je určena dětem mladšího školního věku. Cílem této hry je malým hráčům zábavnou formou ukázat základní zásady bezpečného chování na internetu.  Spouští se v internetovém prohlížeči (bez instalace) a je kompletně v češtině. Hráč se ocitá v magickém místě Interlandu a jeho úkolem je projít čtyři různé lokality, které mu umožní pochopit, jak se na internetu chovat a jak internet funguje – Království laskavosti, Řeku reality, Ostražitou horu a Věž pokladů. Může se tak propracovat až k titulu „internetový Úžasňák“. Cesta to však není jednoduchá, protože na ní musí porazit hackery, phisery, trolly a jiné nástrahy. Hru můžete nejjednodušeji najít zadáním slov „interland hra“ do vašeho vyhledávače.

Pro starší

V rámci projektu Buď safe online (za kterým stojí Avast a Jirka Král) vyšel před pár týdny online kurz pro děti (školního věku), který je pomocí videí a interaktivního kvízu provede nebezpečnými situacemi ze života sociálních sítí a vysvětlí jim, jak na ně správě reagovat. Témata kurzu vycházejí mimo jiné z filmu V síti. Samotný kurz se skládá z videosimulací chatu mezi dětmi, které spolu řeší své zkušenosti s kyberšikanou, falešnými profily nebo seznamováním na internetu. V konverzaci si vzájemně radí, jak se správně zachovat.  Tento kurz najdete zdarma na adrese www.budsafeonline.cz/online-kurz a kromě toho objevíte na této webovce i spoustu dalších inspirativních věcí.

Pro rodiče

Projekt E-bezpečí zase vytvořil kurz pro rodiče, který obsahuje videopřednášky lektorů doplněné o časté otázky a odpovědi, na které se rodiče obvykle ptají. Kurz obsahuje šest témat a celý trvá téměř čtyři hodiny. Na webové stránce www.e-bezpeci.cz/rodice můžete po zadání hesla DEMO vidět ukázkovou lekci a dozvědět se více informací. Webová stránka e-bezpeci.cz ale nabízí pro rodiče mnohem více aktualit a inspirací, které korespondují s tím, co zrovna „frčí“ mezi jejich dětmi.

Libor Všetula