Skip to main content

Rok vděčnosti za století salesiánů na Slovensku

By 28. 1. 20249 dubna, 2024Kongregace, Magazín, Novinky, Top

Salesiánský magazín 1/2024 UDÁLOST

Letos uplynulo 100 let od příchodu salesiánů na Slovensko. Slovenská salesiánská rodina prožívá letošní rok jako „Rok vděčnosti.

Oslavy oficiálně začaly 8. ledna 2024, na svátek blahoslaveného Tita Zemana, který vzešel z první generace slovenských salesiánů. „Chceme prožít rok vděčnosti a učit se vděčnosti, protože vděčnost je něco, co nás otevírá Božímu působení a také nás otevírá citlivosti vůči druhým. Kéž nás bl. Titus Zeman a Panna Maria provázejí, abychom se v této vděčnosti prohlubovali; abychom se otevírali tomu, co chce Pán Bůh přinést do našich životů a také sem na Slovensko prostřednictvím našeho salesiánského charismatu,“ řekl slovenský provinciál Peter Timko při slavnostní bohoslužbě ve Vojnarech, Titově rodišti.

V současné době je na Slovensku 23 salesiánských středisek, od Bratislavy, přes Žilinu, Námestovo, Poprad, Prešov, až po Rožňavu, Humenné a Michalovce. Salesiáni působí také v romských komunitách na Luníku IX v Košicích a v části Poštárka v Bardejově. Působí také v misiích v Ázerbájdžánu a v Jakutské republice na Sibiři. Ve střediscích nabízejí především „stretka“ (setkání skupinek vrstevníků), zájmové kroužky, sportovní aktivity, tábory, výlety, ale i duchovní, společenské a kulturní akce. Jsou zřizovateli tří školských zařízení. Ve čtyřech střediscích v Bratislavě a Košicích otevřeli první centra péče o duševní zdraví, která pomáhají mladým lidem překonat těžší období jejich života. Salesiáni vychovávají v duchu křesťanských hodnot, ale dveře jejich center jsou otevřené všem. Veškerá činnost se uskutečňuje především díky pomoci stovek dobrovolníků.

Salesiáni chtějí Rok vděčnosti využít k prezentaci a oživení charismatu Dona Boska na Slovensku. V této zemi jsou nejpočetnějším mužským řeholním řádem a po vzoru svého zakladatele Dona Boska se přednostně věnují práci s dětmi a mládeží. Pomáhají také sociálně nejslabším a jsou aktivní v pomoci ukrajinským uprchlíkům. „V této složité době si ještě více uvědomujeme potřebu odpovědné výchovy, která by formovala mladé lidi. Chceme jim být nablízku, nabídnout jim zajímavé programy, ale také odpovědi na otázky, které je trápí,“ uvedl provinciál Peter Timko a dodal, že „u příležitosti oslav chtějí i nadále s pokornou vděčností dávat to, co dostali.

Provinciál slovenských salesiánů Peter Timko

V průběhu roku se uskuteční několik událostí na připomínku tohoto významného výročí. Mimo jiné bude vydána kniha Sen, který trvá, která mapuje století působení salesiánů na Slovensku. Novinkou je také Průvodce po salesiánských místech na Slovensku a pro výletníky vznikne také elektronická mapa těchto míst. V Košicích se 16. května bude konat diskusní akce o výchově mládeže. Oslavy oficiálně vyvrcholí o víkendu 6. –  8. září 2024. V pátek a sobotu bude v Bratislavě setkání nejen pro mladé. V neděli, v den stého výročí příchodu salesiánů do Šaštína, se zde uskuteční děkovná pouť do baziliky Panny Marie Sedmibolestné a slavnostní mše svatá. Materiály a aktivity související s Rokem vděčnosti najdete na webových stránkách 100.saleziani.sk.

Už na začátku 20. století začali přicházet do Turína první slovenští chlapci s touhou stát se salesiány. Odvážní mladíci se nebáli jet do Itálie, naučit se cizí řeč a osvojit si výchovný styl Dona Boska. Když první salesiáni ze Slovenska prošli formací, rozhodl hlavní představený Filip Rinaldi o založení salesiánského domu v jejich rodné vlasti. Dne 8. září 1924 přišli do Šaštína první dva salesiáni – Viliam Vagáč a Jozef Bokor. Měli tam spravovat faru a národní svatyni Panny Marie Sedmibolestné. Zároveň v jednom křídle přilehlého někdejšího paulínského kláštera začali s výchovou chlapců pro salesiánské povolání. Tak začalo velké dobrodružství salesiánů na Slovensku.

Stejně jako ostatní řeholní řády byli i salesiáni v 50. letech 20. století násilně zrušeni a pronásledováni. Odsouzení salesiáni strávili v komunistických věznicích celkem téměř 400 let. Mezi politickými vězni byl i blahoslavený Titus Zeman. Později obnovilo svou činnost v utajení Sdružení salesiánů spolupracovníků, které má dnes na Slovensku více než tisíc členů. V současné době působí ve slovenské provincii 181 bratří, z toho pět cizinců (Indie, Burundi, Jakutsko, Jižní Korea). Slovenští salesiáni působili a působí jako misionáři v 50 zemích světa.

Saleziani.sk