Skip to main content

Strenna 2024: Sen, který tě nutí snít

By 10. 1. 202421 června, 2024Kongregace, Novinky, Spiritualita, Top

Sám Don Bosco zahájil tradici, že každoročně hlavní představený salesiánů vydává Strennu – motto, které má pomoci salesiánské rodině v daném roce určit směr. Ángel F. Artime vybral pro rok 2024 Strennu „Sen, který tě nutí snít“ s dodatkem „Srdce, které přetváří ‚vlkyna ‚beránky’“, která odkazuje na prorocký sen malého Jana Boska.

Letos salesiánská rodina po celém světě slaví dvousté výročí snu, který měl Jeník Bosco – budoucí Don Bosco – v roce 1824, když mu bylo devět let. V salesiánské rodině je dobře známý jako „sen v devíti letech“. Z tohoto důvodu se hlavní představený salesiánů rozhodl věnovat téma Strenny pro rok 2024 právě tomuto snu.

„Věřím, že dvousté výročí snu, který ovlivnil celý způsob života a myšlení Dona Boska a zejména jeho způsob vnímání Boží přítomnosti v životě každého člověka a v dějinách světa, si zaslouží, aby byl Strennou, která bude provázet výchovný a pastorační rok celé Salesiánské rodiny. Může být převzata a dále zkoumána v evangelizačním poslání, výchovných intervencích a v aktivitách sociální podpory, které dělají skupiny naší rodiny všude na světě, rodiny, která nachází svého inspiračního otce v Donu Boskovi,“ píše don Artime v komentáři ke Strenně 2024.

Video ke Strenně 2024 se slovenským dabingem

Doprovodné materiály ke Strenně 2024:

Plakát ilustrující Strennu 2024 byl vybrán v mezinárodní soutěži, do které se zapojilo 30 umělců z 20 různých zemí napříč všemi kontinenty. Odborná porota vybrala 5 návrhů a don Artime z nich pak vybral vítězný, který se tak stal oficiálním plakátem Strenny 2024.

Plakát Strenny hlavního představeného pro rok 2024 je výsledkem zručnosti a nápaditosti mladé Paraguayky Salmi Mediny, grafické designerky a ilustrátorky, která je nadšená pro vyprávění příběhů prostřednictvím obrazů a v současné době studuje komunikaci. „Umělecký koncept, který jsem se snažila ztvárnit, je v podstatě salesiánství v kresbě; kompozice nachází rovnováhu v ústředních postavách – Don Bosco se svými mladými lidmi, mezi nimiž se světec vždy cítil naplněný,“ vysvětluje autorka a dodává: „Hodně mi to připomíná logo SDB, kde vidíte Dona Boska a salesiány, jak cestují, aby doprovázeli mladé lidi po celém světě. Podobně i tato ilustrace představuje právě toto putování a cestu, o které snil pro mladé lidi…, naději.

Kompozice, tvořená paletou živých barev korespondujících s výzvou Dona Boska být „vždy veselý“, představuje malého Jeníka, který bavil děti svým provazochodeckým uměním, když ve snu viděl, jak se díky lásce z některých vlků stávají beránci. Od té chvíle zasvětil svůj život službě, ale už ne jen balancováním na provaze, ale velmi zodpovědně.

Salesiánská informační agentura ANS

Přeložil a upravil Jan Kvapil

Plakáty ilustrující Strennu 2024, které se umístili na 2. a 3. místě.