Skip to main content

Hlavní představený o budoucnosti salesiánské kongregace

By 17. 7. 20232 listopadu, 2023Kongregace, Novinky, Top

Poté, co papež František nečekaně oznámil, že hlavního představeného salesiánské kongregace dona Ángela Fernándeze Artimeho jmenuje kardinálem, napsal don Artime salesiánům a salesiánské rodině dopis, ve kterém se podělil o to, jaká bude budoucnost řízení kongregace.

Don Artime úvodem dopisu zdůraznil, že tato zpráva byla pro něj zcela „nečekaná“ a že ji vítá jako „dar, který nám papež František dal jako salesiánské kongregaci a jako rodině Dona Boska“.

„Jak moc nás má papež rád,“ napsal hlavní představený.

Sám papež František pozval dona Artimeho na setkání do Vatikánu, v úterý 11. července, kde se chtěl „s otcovskou pozorností dohodnout na nezbytné době mé služby jako hlavního představeného, především pro dobro kongregace,“ pokračuje v dopisu hlavní představený.

Na konci jejich setkání Svatý Otec, který se „projevil jako pozorný, srdečný, hluboký obdivovatel charismatu Dona Boska a mimořádně laskavý“, rozhodl, že don Artime bude pokračovat ve funkci hlavního představeného a zároveň bude kardinálem po dobu jednoho roku. Potom svolá 29. Generální kapitulu kongregace, která se bude konat v únoru 2025 a na ní bude zvolen nový hlavní představený. Don Artime 31. července 2024 podá demisi. Od tohoto momentu převezme vedení kongregace ad interim jeho vikář don Stefano Martoglio a bude předsedat 29. Generální kapitule.

Don Artime ve svém komuniké uvádí, že když jeho rezignace vstoupí v platnost, ujme se úkolu, kterým ho pověří Svatý Otec, ale tento úkol zatím nezná. Zároveň prosí salesiány a salesiánskou rodinu, aby zintenzívnili své modlitby za papeže a také za něho „postaveného před perspektivu nové služby v církvi, kterou jako syn Dona Boska přijímám v synovské poslušnosti, aniž bych o ni usiloval nebo ji chtěl.“

Celý dopis hlavního představeného si můžete přečíst zde v italštině nebo v angličtině.

Salesiánská informační agentura ANS