Skip to main content

Hlavní představený o budoucnosti salesiánské kongregace

Poté, co papež František nečekaně oznámil, že hlavního představeného salesiánské kongregace dona Ángela Fernándeze Artimeho jmenuje kardinálem, napsal don Artime salesiánům a salesiánské rodině dopis, ve kterém se podělil o to, jaká bude budoucnost řízení kongregace.

Don Artime úvodem dopisu zdůraznil, že tato zpráva byla pro něj zcela „nečekaná“ a že ji vítá jako „dar, který nám papež František dal jako salesiánské kongregaci a jako rodině Dona Boska“.

„Jak moc nás má papež rád,“ napsal hlavní představený.

Sám papež František pozval dona Artimeho na setkání do Vatikánu, v úterý 11. července, kde se chtěl „s otcovskou pozorností dohodnout na nezbytné době mé služby jako hlavního představeného, především pro dobro kongregace,“ pokračuje v dopisu hlavní představený.

Na konci jejich setkání Svatý Otec, který se „projevil jako pozorný, srdečný, hluboký obdivovatel charismatu Dona Boska a mimořádně laskavý“, rozhodl, že don Artime bude pokračovat ve funkci hlavního představeného a zároveň bude kardinálem po dobu jednoho roku. Potom svolá 29. Generální kapitulu kongregace, která se bude konat v únoru 2025 a na ní bude zvolen nový hlavní představený. Don Artime 31. července 2024 podá demisi. Od tohoto momentu převezme vedení kongregace ad interim jeho vikář don Stefano Martoglio a bude předsedat 29. Generální kapitule.

Don Artime ve svém komuniké uvádí, že když jeho rezignace vstoupí v platnost, ujme se úkolu, kterým ho pověří Svatý Otec, ale tento úkol zatím nezná. Zároveň prosí salesiány a salesiánskou rodinu, aby zintenzívnili své modlitby za papeže a také za něho „postaveného před perspektivu nové služby v církvi, kterou jako syn Dona Boska přijímám v synovské poslušnosti, aniž bych o ni usiloval nebo ji chtěl.“

Celý dopis hlavního představeného si můžete přečíst zde v italštině nebo v angličtině.

Salesiánská informační agentura ANS