Skip to main content

Naši mladí v Lisabonu

By 3. 8. 20232 listopadu, 2023Fotogalerie, Novinky, Reportáže, Top

Mladí z našich středisek a farností vyrazili na Světové dny mládeže do Lisabonu. Podívejte se na fotoreportáže Patricie Kosíkové, které zveřejňuje na naší facebookové stránce Bosco point.

🙋🏽‍♀️“Olá!”

Přesně takhle zní české “ahoj” v portugalštině.
☀️Dneska ráno se naše salesiánská skupina připojila mezi poutníky směřující do Portugalska na SVĚTOVÉ DNY MLÁDEŽE 2023 v Lisabonu 🇵🇹.
Prvním městem, které jsme navštívili, byl Lisabon.
✈️Po přesunu z letiště na nádraží začalo první prozkoumávání hlavního města.
🛍️Zamířili jsme do nejbližšího nákupního centra Vasco da Gama a potom k moři🪸🏝️. Po cestě jsme si našli kamarády z Polska. Během několika hodin jsme načerpali lisabonskou pohodu a vyrazili autobusem směr Porto 🚌.
🏘️V Portu budeme bydlet tento týden. Máme před sebou první část setkání – DNY V DIECÉZÍCH. 🤩

☀️Dobré ráno!

Hlásíme se z Porta. První oficiální den v diecézi je za námi.
Ráno jsme v rámci programu poznávali místní kulturu. Po přesunu do Porta jsme jako první navštívili Katedrálu💒.
V poledne jsme se společně pomodlili Anděl Páně a vyrazili jsme do centra hledat podnik, kde bychom se mohli najíst. Nakonec jsme se zastavili na burger🍔 a limonády🧃. Odpoledne jsme se toulali půvabnými uličkami Porta. Prohlédli jsme si nábřeží u řeky🚤 plné stánků se suvenýry a už nastal čas, abychom se vrátili na českou mši svatou.
Večer jsme ještě stihli promítání Mamma Mia. A šli jsme na kutě😴.

🧃Krásné dobré odpoledne,

zdravíme z posledního celého dne v Portu. 🚌Zítra nás už čeká přesun do Lisabonu na hlavní program a samotné setkání s papežem.
Dnešní ráno jsme začali mší svatou v naší Coronado diecézi. Slavili jsme ji společně s našimi portugalskými kamarády a vzduchem se nesly jak portugalské, tak české písničky. Dokonce i v dlouhé frontě na oběd se zpívalo🎶🎵.
Po obědě se část z nás vypravila k moři. 🏄‍♀️🏄Tak teď dovádíme ve 🌊vlnách a odpočíváme na ☀️sluncem vyhřáté pláži. 🐚
Jinak hlásíme, že jsme všichni zdraví a v pořádku! ❤️
Děkujeme moc za všechny modlitby!
A zítra hurá do Lisabonu🇵🇹🍹

👋Ahoj,

hlásíme se z nádraží Campanhã v Portu. Za hodinu nám jede autobus🚌 do Lisabonu, tak si užíváme poslední momenty klidu a Porta.
Naše priority jsou v tuhle chvíli různé. Někteří vyrazili hledat něco dobrého na zub🍔🍟🍕, další poznávat památky🏰⛲️ a jiní zase v mezičase dospávají náročný program😴.
Počasí nám zatím opravdu přeje🥰, občas se sice vaříme, ale ve stínu jde žít😎.
Včera večer jsme měli možnost ještě poznat místní kulturu, zvyky a atmosféru v Trofě. 🎏🎉
S místními se nám ráno loučilo těžko. Proběhla dojemná objetí a slzy v očích měl snad každý. 🥹❤️
Porto jsme si jednoduše zamilovali💙
Příští zastávka LISABON➡️🔔

🫶🏼Ahoj,

právě sledujeme živý přenos příletu papeže Františka do Lisabonu🛫.
Dnešní dopoledne trávíme poprvé v českém centru. Dnešní katechezi má velký sympaťák, tedy Plzeňský biskup, Tomáš Holub.
Včera odpoledne jsme vyzkoušeli teplotu místního oceánu🧊🌊. Zjistili jsme, že je to studené stejně jako sprchy v Portu🥶.
Dneska plánujeme velkou salesiánskou mši s hlavním představeným a večer nás čeká muzikál Don Bosco🤹🏻🎭.
Těšíme se, myslíme na Vás, modlíme se a máváme domů!❤️😎

Da mihi animas cetera tolle❤️

– Dej mi duše, ostatní si vezmi!
Je to tam! Máme fotku s hlavním představeným🥰😃
Zážitky ze mše sloužené v angličtině a italštině jsou hluboké. Don Angél Artime v kázání zmiňoval model Panny Marie, jakožto ženy, která se vydala na cestu. Mluvil o tom, že máme mít radostné srdce❤️‍🔥
Po mši a fotce jsme už spěchali na obídek🍕🧃, ale v následujících dnech se určitě plánujeme vrátit a celé místo řádně projít a nafotit📸
…samozřejmě pro inspiraci do Česka😉😁

☀️Boa tarde,

v Lisabonu máme právě 20:25, tedy o hodinu méně, než v ČR. A my se hlásíme z večeře. Dneska jsme se zastavili pro pizzu🍕.
Ráno jsme se vypravili do salesiánského centra, stejně jako včera, abychom si nakoupili místní trička a suvenýry salesiánské rodiny❤️. Bohužel je tam ráno ještě neměli😢. Takže „See you tomorrow“. Uvidíme se zítra😄. To byla naše poslední slova při loučení s ochrankou👮🏽‍♂️.
Náladu jsme si spravili v místní kavárně🍺☕️ a zamířili jsme na šalinu č. 28🚋. Poobědvali jsme v japonské restauraci🍲 ve středu města, nakoupili jsme suvenýry👕🕯️ a po pobřeží⚓️ jsme vyrazili na muzikál Don Bosco🎶🎵. Ten nás čeká právě teď😍🥳

Dobré ránko,

včerejší den byl plný zážitků a emocí🤩.
Papež František byl na úvodním ceremoniálu a my jsme u toho prostě nesměli chybět! Děcka z Líšně si s ním udělali i fotku😍📷.
Ze setkání s papežem Františkem jsme pospíchali na muzikál Don Bosco. Měli jsme obrovskou radost, že sál byl plný mladých lidí z celého světa🌍. Ani matka Markéta, Marie Dominika a Panna Maria na pódiu nechyběly. Celé představení jsme si moc užili a těšíme se na další nový den!
❤️

👋Ahoj,

hlásíme se po dalším plném dni z Lisabonu🇵🇹.
Dneska jsme měli možnost zúčastnit se ✝️křížové cesty s papežem Františkem. Zážitek to je na celý život😍. Spolu s dalšími mladými jsme se shodli, že jsme už dlouho nic tak fascinujícího neviděli👀😮.
🥗Po obědě se nám ale povedla ještě jedna věc. Dostali jsme se do místního salesiánského centra a 💰nakoupili jsme si suvenýry s Donem Boskem. Bylo to opravdu napínavé, protože se nám to už 2x nepovedlo😢. Tentokrát to však vyšlo a dokonce jsme uvnitř centra mohli posedět a vychutnat si odpolední kávu☕️ a zmrzlinu🍦.
V tuhle chvíli se už pomalu scházíme na ubytování a chystáme se do spacáků🛌😴.
Boa noite! 🌖⭐️

☀️Dobré ráno,

zdravíme ze sektoru C01👋
Noc ze soboty na neděli jsme přestali⛺️ pod mostem🌉. A samo o sobě to mělo jednu velikou výhodu, včera odpoledne tady byl totiž krásný stín🌳.
Vigílii s papežem jsme prožívali při západu sluníčka🌅. Byly to kouzelné okamžiky. Papež mluvil o tom, že život není zadarmo, ale Ježíšova láska je❤️‍🔥. Nakonec jsme všichni volali: „Jsme děti papeže!“
Při dnešní mši svaté jsme se trochu pekli na sluníčku☀️, ale dodržujeme pitný režim🧃, mažeme se opalovákem a už se díváme i po nějakém stínu.
Těšíme se, až s vámi budeme sdílet všechny zážitky a zkušenosti osobně!

Tak už nám to končí😢

Hlásíme se z dálnice D1🚐. Prahu necháváme za sebou a zbývají nám poslední 2 společné hodinky.⏰
Ranní cestování bývá náročné vždycky, ale dneska to byl mazec🤯. Už na letišti v Lisabonu jsme nabrali 2 hodiny zpoždění. Zažili jsme zmatené cestující i personál, sprint do letadla🏃🏽‍♂️, lehké turbulence a teď i zimu, která tady panuje🥶. Rozdíl mezi teplotou u nás a v Portugalsku je asi 26 stupňů🤠. Výprava ze Zlína už dorazila domů a zbytek naší salesiánské skupiny je stále na cestě.
❤️Děkujeme, že jste s námi v modlitbách! Moc si toho vážíme ❤️