O víkendu 6. a 7. dubna 2024 lidé vzpomínali na život a odkaz Štěpána kardinála Trochty. Sešli se především ke slavnostním bohoslužbám v Litoměřicích, v Praze–Kobylisích, v Ostravě a ve Francově Lhotě. Fotky ze všech slavností, homilii nového litoměřického biskupa Stanislava Přibyla a připomínku historika P. Petr Zelinky, SDB najdete ve článku Trochta přitahuje lidi i po 50 letech.
Audio
Trocha Trochty
Výběr z audio vzpomínek Štěpána Trochty a jeho současníků. Podcast je dostupný na Spotify. Jednotlivé díly budou průběžně vycházet od 6. dubna 2024.
Portréty – biskup Štěpán Trochta
Pořad Portréty Českého rozhlasu 6 věnoval epizodu Štěpánu Trochtovi. Redaktor Jan Sedmidubský o něm mluví s historikem Petrem Kourou.
Slavní Severočeši – Štěpán Trochta – salesián, litoměřický biskup a mučedník
V roce 2023 věnoval Český rozhlas jeden díl pořadu Slavní severočeši osobě Štěpána Trochty.
Severočeský atlas – Štěpán Trochta
Pět dílů pořadu Severočeský atlas, z produkce Českého rozhlasu, bylo v roce 2009 věnováno Štěpánu Trochtovi.
Video
Pavučina – životní osudy Štěpána Trochty
Dokumentární film seznamuje s životními osudy Štěpána Trochty, který svůj těžký život obětoval snaze o budování svobodné společnosti a odkrývá spletité životní cesty člověka vězněného nacisty i komunisty. Použity jsou bohaté materiály z archivů Ministerstva vnitra, archivů církevních i soukromých. Pořadem za účasti Radovana Lukavského provází Martin Stropnický. Film vznikl v roce 2004. Ke shlédnutí je k dispozici 97 minutová salesiánská verze.
Tíha oběti
Štěpán Trochta (1905 – 1974) prožil v nacistických koncentračních táborech 3 roky, v komunistických věznicích dokonce 7 let a 4 měsíce. Pod policejním dohledem – v internaci – strávil 8 roků a 9 měsíců. Dobu vystihuje svým citátem: „Dnešní člověk trpí v mnohém ohledu víc, než člověk století minulého. Záměrná lež a lstivé matení pojmů, potoky lidské krve – to nepatří ani do dob temna či inkvizice. To jsou vynálezy našeho století.“ Autorem dokumentárního filmu Tíha oběti z roku 2017 je Zdeněk Zvonek a s jeho laskavým svolením ho k letošnímu výročí znovu zveřejňujeme.
Rozhovor s Jiřím Mičkem o kardinálu Štěpánu Trochtovi
Hostem pořadu Rozhovor s … na Regionální televizi CZ byl v roce 2021 Jiří Miček, autor knihy Život v mlýnském kole aneb Kardinální případ Trochta. „Nebyl typem sladkého světce, z kterého bolí zuby, ale člověkem se vším všudy,“ zazní mimo jiné v rozhovoru.
Biskupové na Hradě – archivní záběry z roku 1951
V roce 1951 složili biskupové slib věrnosti republice. Samozřejmě to bylo pod nátlakem. Byli přivezeni z internace. Patrně to bylo i pod působením omamných prostředků.
Trochta na vandru – archivní záběry z 60. let
Trochta „na vandru“ – záběra z archivu Salesiánské provincie Praha.
Štěpán kardinál Trochta – archivní záběry z 60. a 70. let
Pan Jan Policer nám předal ke zveřejnění záběry kardinála Trochty z 60. a 70. let 20. století, které byly pořízeny na 8mm film.
Vatikán – pouť českého národa – archivní záběry z roku 1968
O národní pouti v Římě, v roce 1968 hovoří biskupové Trochta, Tomášek a Skoupý. Kdo poznáte ještě další osoby, které ve filmu hovoří, napište na email sekretariat@sdb.cz. Děkujeme. Délka dokumentu je 21 minut
Štěpán kardinál Trochta Sacerdos in aeternum – archivní záběry z roku 1968
Film ze života biskupa Trochty. Část filmu zachycuje kněžské svěcení, zřejmě proto dostal dilm název Sacerdos in aeternum (Kněz navždy). Ve druhé části snímku není zvuk. Jsou zde i zajímavé záběry z „civilního života“, kdy biskup Trochta na chalupě seká dřevo a přijímá návštěvu.
Knihy
Přehled publikací, které byly vydány o Štěpánu Trochtovi. Knihy již nejsou v prodeji, ale kliknutím na odkaz přejdete na podrobnosti o knize.
Hlas českého biskupa v době poroby (1947)
Tři projevy litoměřického biskupa ThDr. Štěpána Trochty k české mládeži za okupace »»»
Štěpán Kardinál Trochta (1984)
Životopisná črta a výběr z proslovů a pastýřských listů »»»
Der Kardinal von Böhmen (1987) – Pavel Morava
Biografie v němčině, celým názvem Kardinal Stephan Trochta : eine Lebensgeschichte und eine Auswahl aus seinen Ansprachen und Hirtenbriefen »»»
Kardinál Trochta – mučedník (1991)
Vzpomínky kardinála Trochty na Terezín Mauthausen, Dachau »»»
Štěpán Trochta: svědek „T“ (2001) – Jaroslav Novosad
Vyprávění o životě významné osobnosti našeho národa »»»
Všední den – T: studie slov a činů Štěpána kardinála Trochty (2005) – Jaroslav Novosad
Trochtovy pohnuté osudy doprovázely dny všední, které byly neméně hluboce prožívány a svědčí o síle jeho ducha. Nic mu nebylo všední a naopak i povznášejících okamžiků dokázal využít pro obohacení všedního pachtění »»»
Vyznavač a mučedník Štěpán Trochta (2006) – Jiří Kučera
Krátký životopis prvního českého biskupa – salesiána »»»
Síla Naděje – ŠT (2014) – Jaroslav Novosad
Publikace o Štěpánu kardinálovi Trochtovi vydaná u příležitosti 40 let od jeho skonu a 110 let od jeho narození. »»»
Čtrnáct pozastavení Štěpána kard. Trochty (2015) – Jaroslav Novosad
Kristus prošel svou cestou utrpení, která je symbolicky označena jako čtrnáct zastavení. Také Štěpán Trochta prožil mnoho bolesti, přesto je to příklad toho, že s Boží pomocí člověk překonává všechny výzvy a zkoušky. »»»
Život v mlýnském kole aneb Kardinální případ Trochta (2021) – Jiří Miček
Neobyčejný život salesiána, kněze, vychovatele, biskupa, vězně a kardinála, zpracovaný kombinací románu a archivních dokumentů »»»
Vzkazy
Oslovil Vás něčím Trochtův život? Rádi byste připojili vzkaz k jeho výročí? Napište nám na e-mailovou adresu sekretariat@sdb.cz.
„V roce 1969 přijel biskup Štěpán Trochta biřmovat do Francovy Lhoty. Biřmování předtím nebylo řadu let, tak nás bylo víc jak 800. Pobiřmoval nás všechny, dal nám políček, abysme sa chovali slušně. No chovali jsme se, dožili jsme až do včilška a postavili jsme mu muzeum.“ – Alois Tkadlec z Valašské nadace
„Na Trochtovi mě oslovuje, že měl cit pro mladé lidi. Přimlouval se, aby mohli v kostele hrát na své nástroje svoje písničky. Zpívám ve schole, hrajeme na různé hudební nástroje a líbí se mi, že nemusíme jen zpívat z kancionálu, ale můžeme do kostela přinést něco svého.“ – Michaela Mačková, průvodkně v Muzeu Štěpána kardinála Trochty ve Francově Lhotě
„Překvapila mě skutečnost, že Štěpán Trochta byl skautem. A to ne formálně, aby byl blíž mladým, ale opravdovým skautem se vším, co k tomu patří. Jako skautovi se mi tím opravdu přiblížil. Přál bych si, abych dokázal být takovým skautem jako on, vždy připraveným sloužit nevyšší Pravdě a Lásce.“ – Jan Kvapil, šéfredaktor Salesiánského magazínu