Skip to main content

Objednávejte kalendář salesiánské rodiny pro rok 2022

By 8. 6. 202111 června, 2021Novinky, Top

Už nyní si můžete objednat kalendář salesiánské rodiny pro rok 2022. Tento sympatický pomocník pro organizaci vašeho času si i přes sílící digitalizaci stále udržel své příznivce, kteří se k němu rádi vrací. Jaká je ale jeho historie a jaký příběh se za ním skrývá? Na to jsme se zeptali salesiána P. Járy Vracovského, který stál u jeho zrodu.

Cena je 45 Kč/ks

Využijte nabídku včasného objednání do 30. července 2021 a získejte množstevní slevu!

10 až 49 ks – 40 Kč/ks 50 až 99 ks – 35 Kč/ks 100 a více ks – 30 Kč/ks

Objednávat můžete prostřednictvím  tohoto formuláře nebo na e-mailu: objednavky@sadba.org
Ceny platné od 1. srpna 2021 při objednání více kusů:

50 až 99 ks – 40 Kč/ks
100 ks a více – 35 Kč/ks

Kalendáře budou distribuovány počátkem září. Rádi vystavíme fakturu či doklad o zaplacení na organizaci, kterou uvedete.
Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás na telefonním čísle: 283 029 226 nebo na e-mailu: objednavky@sadba.org

SADBA

Jak šel čas s kalendářem salesiánské rodiny

Píše se rok 1997. Jako mladý salesián jsem byl na naší výchovné praxi v salesiánském aspirantáru v Sebranicích u Litomyšle. Tehdy jsem den co den používal malý hnědý Nový Zákon v překladu od P. Petrů. Měl jsem v něm vložený ručně vypsaný přehled všech nedělních evangelií a hojně jsem ho používal.

Jednoho krásného dne jsme se všichni společně vypravili na návštěvu salesiánů na Slovensku do Popradu. A jak jinak, můj oblíbený Nový Zákon jsem měl s sebou. Už přesně nevím kde, ale jasně si vzpomínám, že nám během této návštěvy někdo vykradl auto. A jedna z věcí, o kterou jsem přišel, byl právě ten malý Nový Zákon s ručně vypsanými evangelii.

Na podzim 1997 jsem začal studovat na Teologické fakultě v Českých Budějovicích. Stále jsem oplakával ztrátu Nového Zákona a přemýšlel, jestli se dát znovu do ručního psaní přehledu evangelií, anebo si ho vytvořit v počítači. Jelikož jsem byl fanda databází, od staré dBase3, přes FoxPro až po tehdy úžasný MS Access, rozhodl jsem se sepsat evangelia v počítači. K evangeliím jsem přidal svátky, pak program na výpočet liturgických slavností atd. A tak se zrodila myšlenka kalendáříku. Jeho přesnou podobu ovlivnily návrhy ostatních spolubratří, se kterými jsem byl tehdy v komunitě.

První kalendářík Salesiánské rodiny tak vznikl ve školním roce 1997/98 pro rok 1999. Tehdy ještě neobsahoval všechna čtení, ale jen evangelia. Jeho základní podoba však už byla vytvořena. Rok co rok jsem ho snadno díky již vytvořenému systému s radostí připravoval, protože jsem viděl, že mnoha lidem dobře slouží a přivádí je blíž k Bohu. Obvykle byl pro mě největší „oříšek“ titulní obrázek. Mnohokrát ho vytvořili mladí z oratoře, přátelé či známí. Za kvalitu liturgických údajů moc vděčím paní Marii Pluhařové, která po mnoho let dělala pečlivé korektury.

Jaroslav Vracovský

Celý článek s fotografiemi všech vydání kalendáře salesiánské rodiny najdete na stránkách salesiánské misijní organizace SADBA.org