Skip to main content

František, patron novinářů

By 26. 1. 2023Novinky, Top, Videa

V úterý 24. ledna jsme oslavili svátek sv. Františka Saleského, na konci minulého roku jsme si připomněli 400 od jeho smrti a dnes je to 100 let, co ho papež Pius XI. vyhlásil patronem novinářů.

S trochou nadsázky se dá říct, že František Saleský byl průkopníkem katolické novinařiny. To množství knih, spisů, listů a dopisů, které napsal, mělo a stále má nebývale široký dosah. Snad od něho si vzali příklad salesiáni, když si za jedno ze svých působišť určili svět médií. Už v dobách Dona Boska vydávali salesiánský časopis a je tomu tak dodnes. Ani českým salesiánům nejsou média cizí – Leoš Ryška je ředitelem TV Noe a další salesiáni se podílejí na tvorbě jejího obsahu, Zdeněk Jančařík přispívá nejen do Katolického týdeníku, on a také Michael Martinek mají svůj podcast, máme Nakladatelství Portál, jsme aktivní na Facebooku Bosco point, kde každý den zveřejňuje Petr Matula fotografii s minikázáním, provozujeme aplikaci IZIDOOR a v neposlední řadě vydáváme Salesiánský magazín.

Česká republika se na žebříčku svobody médií dostala v minulém roce na 20. místo. Přesto novináři čelí obrovskému tlaku a velkému množství útoků, zejména ze strany politiků, kteří tuto atmosféru ve společnosti rozjitřují. Situace novinářů v mnoha zemích světa je tragická – jsou vězněni nebo přímo likvidováni. Vzpomeňme i na Jána Kuciaka s partnerkou zavražděné na Slovensku.

Važme si nesnadné práce novinářů a přimlouvejme se za ně u sv. Františka.

Jan Kvapil

K výročím sv.Františka Saleského vnikla i série videorozhovorů se salesiánem Jankem Ihnátem, kterou najdete zde: Rok sv. Františka Saleského.

Dalším překvapením je také audiokniha životopisu sv. Františka Saleského, kterou namluvila novinářka Veronika Sedláčková. Její první část si můžete poslechnout zde.