Skip to main content

Další salesián zavražděn v Burkině Faso

By 20. 5. 2019Novinky, Top

V salesiánském domě v Bobo-Dioulasso (Burkina Faso) byl v pátek 17. května zabit španělský salesián a misionář P. Fernando Hernández (60 let). Jeho vrahem se stal bývalý kuchař, který na místě pracoval sedm let a byl před několika měsíci propuštěn. Při útoku byl těžce zraněn také další salesián Germain Plakoo-Mlapa. Bezpečnostní složky zadržely bývalého zaměstnance hned po útoku.

Kongregace Salesiánů Dona Boska je hluboce zasažena tragickou smrtí tohoto kněze a vyjadřuje soustrast jeho rodině a členům komunity. Odsuzuje jakoukoli formu násilí a zároveň potvrzuje své odhodlání pokračovat v afrických zemích ve svém poslání, zvláště v oblasti výchovy a evangelizace mladých lidí, aby tak přispívala k jejich plnému rozvoji. To někdy  znamená pracovat v obtížných či dokonce nebezpečných situacích. Právě před třemi měsíci byl v Burkině Faso během útoku džihádistů zabit další salesiánský misionář ze Španělska – P. Antonio César Fernández.


P. Fernando Hernández (*8. 4. 1959)

pocházel z provincie Salamanca (Španělsko), ale studoval v Urnietě, v provincii Gipuzkoa, kam se jeho rodina přestěhovala, když byl malý. Později odpověděl na salesiánské povolání, vystudoval filosofii a teologii a v roce 1991 byl vysvěcen na kněze. Hned nato byl poslán jako misionář do Beninu.

„Byl to kněz s technickým vzděláním, což bylo velmi užitečné pro práci, kterou měl vykonávat jako misionář, protože technické vzdělání je motorem rozvoje mladých studentů a jejich okolí,“ řekli o něm spolubratři.

V salesiánském díle v Bobo-Dioulasso otec Hernández pracoval jako vikář a ekonom, byl odpovědný za přednoviciát, farnost, oratoř, ubytovnu pro děti z ulice, centrum základního vzdělání a učňovské středisko s více než 300 žáky. Zpráva o jeho smrti otřásla celou salesiánskou rodinou, zvláště v této lokalitě (Burkina Faso), kde salesiáni působí od roku 1994.

Rozloučení s P. Hernándezem se bude konat v Africe, jak si sám přál. Datum pohřbu je 22. 5. 2019. Jeho tělo pak bude uloženo na dvoře salesiánského díla Bobo-Dioulasso, aby na tomto místě rozeznělo slova evangelia: „Jestliže pšeničné zrno nepadne do země a nezemře, zůstane samo. Zemře-li však, vydá mnohý užitek.“ (J 12,24)

Převzato ze salesiánské informační agentury ANS.

Překlad: Anežka Hesová