Skip to main content

Strýček Ted

By 19. 11. 202020 listopadu, 2020Slovo z karantény
Zdá se, že je pořád za co se modlit. Vatikán se v těchto dnech (10. listopadu) odhodlal k bezprecedentnímu mediálnímu výmyku: zveřejnil 461 stránkový report o sexuálních skandálech někdejšího kardinála, washingtonského a newyorského arcibiskupa Theodora E. McCarricka, přezdívaného svými nejbližšími Uncle Ted – Strýček Ted. Pod zprávou o procesu je podepsán Státní sekretář Vatikánu kard. Pietro Parolin, tedy „ministr zahraničí“. Celá zpráva je k dispozici v několika jazycích, stačí si zadat do googlu „McCarric report“. Je to zdrcující čtení, a to nejen co do obsahu, ale také co do důsledků, které takové zveřejnění může mít. Je to jistě také „politický“ krok, protože jedním z velkých kritiků současného papeže je kardinál Viganò, který má v případě McCarrick velké máslo na hlavě.
Jen velmi stručně, protože tento karanténní deníček má název „Slovo“, nikoli „slova“. Theodor E. McCarrick pocházel z relativně chudých poměrů (tatínek zemřel, když byly Tedovi tři roky, a vychovávala ho tetička z matčiny strany), ale dostalo se mu prestižního církevního vzdělání a jako chytrý hoch brzy v církevním prostředí vynikal. Vysvěcen byl velmi mladý a brzy přišel také coby církevní fundraiser k penězům v roli sekretáře newyorského kardinála Cooka. A podle zprávy už jako mladý kněz praktikoval sexuální praktiky se svými svěřenci mužského pohlaví, říkal jim „synovci“ – byli to chlapci ze spřátelených rodin. Jedna z emblematických historek mladého kněze: Z New Yorku mu v létě 1976 volá jeho šéf, že se má ihned vrátit z dovolené (byl na rybolovu u moře), protože do jeho diecéze přijel kard. Wojtyła a po ruce není nikdo, kdo by uměl nějakou jeho řeč. Strýček Ted s bratrem Karlem potom u snídaně nezávazně žertoval o tom, „že mu Poláci ukradli dovolenou“. Právě z té dovolené pocházejí první informace o knězi, který „přespává v přímořské chatce s chlapci na jednom loži“.
Suma sumárum, Strýček Ted si uměl omotat kolem prstu už v mládí i budoucího papeže, a když roku 2000 došlo na lámání chleba a papež Jan Pavel II. měl na stole řadu obvinění (na základě mnoha výpovědí se zjistilo, že McCarrick se už čtyřicet let chová jako sexuální predátor) a měl přísně rozhodnout. Nestalo se tak, naopak, Strýček Ted byl povýšen do Washingtonu. I v kurii si to uměl zařídit a procházelo mu opravdu leccos. Ani papež Benedikt McCarricka neřešil, teprve papež František Strýčka Teda suspendoval, takže už dnes není ani kardinálem, ani prostým knězem. A mnozí se ptají, kde se stala chyba. K tomu dva latinské výroky: Mysterium iniquitatis a Corruptio optimi pessima („tajemství zlého“ a „nejhorší je, když se zkazí ti nejlepší“).
Modleme se za církev i za papeže Františka.
Zdeněk Jančařík