Skip to main content

#slovozdruhevlny 9)

Mše bez lidí, divadlo bez diváků, Stanley Cup bez fanoušků, Premier League bez fans, Serie A senza tifosi. Liverpool dostal o víkendu sedmičku, Manchester U. šestku – svět už není a nebude, co býval… Jako by vítězil Covid 19, za chvíli to už bude Covid 21. Jak se motivovat na zápas? Jak se vybudit, abychom podali dobrý výkon před diváky, kteří nepřijdou, před Bohem, který v lodičce dřímá?

Prázdnota je sice ideální stav pro mystiku a tzv. negativní teologii, svatý Jan od Kříže hledá „temné“ světlo Boží v náznacích nicoty, podle svatého Augustina žádná stvořená věc ani žádná představa na Boha nestačí, protože on je „semper maior“, vždy větší. Taková úvaha ale neutěší ani nepovzbudí, možná jedině teology a lidi tak trochu „na hlavu“.

Lidi, s nimiž teď mluvím, jsou tak trochu schlíplí, všichni jsme jakoby ospalí a čekáme, co zase zavřou a zakážou. Nejde to asi jinak, nemocnice jsou plné, hygienické stanice nestíhají, JIPky jedou ve dne v noci. Je třeba se v tomto čase obrnit trpělivostí a motivovat sebe i druhé k odolnosti. Je na čase začít si vážit základních věcí života: prostého nádechu a výdechu, světla za oknem, úsměvu partnera nebo bratra či sestry, laskavého slova prodavačky nebo pokladní. Heslem dne je těšit slabé, dávat naději malomyslným, rozptylovat melancholii. Jak mi píšou žertem známí na konci mailů: „Zůstaň negativní!“

Zdeněk Jančařík