Skip to main content

Bratrstvo kočičí pracky

By 21. 9. 202024 září, 2020Slovo z karantény

#slovozdruhevlny 1)

Pár týdnů před komunálními volbami je pořád zhruba třetina nebo čtvrtina voličů fascinována žoviálním strejdou s červenou kšiltovkou zhruba jako Sfingou nebo Medúzou. Ať řekne nebo udělá cokoli, jejich hlas dostane, protože je čímsi fascinuje a omotává. Andrejovo působení na lidi se dá vzdáleně přirovnat k působení vůdce sekty.

Seriál Slib (Vow) na HBO Go názorně ukazuje, jak se dá nenápadně padnout do náručí Učitele. S příslibem sebezdokonalení a posilování sebedůvěry láká do svých řad organizace s podivným názvem Nxivm. Její vůdce Keith Ranieri je především takový zaklínač, zaříkávač hadů, který po půlhodinovém nadšeném vyprávění o potenciálech, které v nás dřímají, dokáže přemluvit snad kohokoli, aby se podpisem vlastní krví připojil k Bratrstvu kočičí pracky. Fixuje své oběti pohledem, pase po krásných ženách a úspěšných mužích, kteří uvěří jeho spasitelskému poselství o „osvobození, které bude stát velké oběti“. Názorně je Ranieriho nábor ilustrován o přestávce volejbalového tréninku (moderní guru hraje odbíjenou!), kdy guru usedá na lavičku, kolem něj skupina obdivovatelů, a apoštol zaříkává jednu krásnou mladou ženu, že přece nedosahuje svých možností, že určitě má skrytá zákoutí a nevyřešená slepá místa, která jí právě ON pomůže léčit. Ona se po pár minutách zlomí, rozpláče se a něžný predátor má další oběť v hrsti. Kolem sebe shromáždil celou hierarchii sluhů a věrných parťáků, kteří mu dohazují další oběti – nejlépe celebrity a krásky. Těm je postupně vymýván mozek a oni sami posléze vymývají mozky dalších. Ženy mají nakonec své „dominy“, které určují otrokyním na minuty denní řád a především kalorie, které smí přijmout a které musí za den vydat. Stávají se závisláky systému a nakonec také sexuálními otrokyněmi gurua, který má rád pouze hubené, ba nejhubenější. Těm nejlepším kráskám je pak bez narkózy vypálen cejch v intimní oblasti s monogramem gurua.

Ranieri je dnes souzen v USA, protože někteří členové sekty se z ní vymanili a vydali o tom svědectví. Na tom seriálu je ale cenné především odhalení principu, kdy člověk přestane přemýšlet sám za sebe a nechá se ve všem manipulovat někým, „kdo to zařídí“ za něj. (repro Google, Keith Ranieri)

Zdeněk Jančařík