Skip to main content

(1811 – 1860)

památka 23. 6.

Josef Cafasso se narodil o čtyři roky dříve než Don Bosco, ve stejném městečku jako on – v Castelnuevo d’Asti. Narodil se jako třetí ze čtyř dětí do rodiny rolníků. Od malička se choval velmi zbožně, vzorně a zkrátka tak, že brzy nejen jeho rodina, ale i celá vesnice o něm začala mluvit jako o mladém svatém.

Odešel do semináře do Chieri a už ve dvaadvaceti letech byl vysvěcen na kněze. Ve svém studiu ale nepolevoval, ba naopak – brzy odešel do Kněžského konviktu v Turíně, kde zůstal vlastně až do své smrti. Během studií se věnoval i Františku Saleskému, který ho přivedl k Donu Boskovi.

Don Cafasso a Don Bosco byli velmi blízcí spolupracovníci. Cafasso pomáhal salesiánskému dílu materiálně i finančně, dokonce by mohl být označen za Boskova duchovního vůdce.

Mimo to ale dělal spoustu jiných činností – v konviktu vyučoval morální teologii, vedl studentskou kolej, zpovídal, zapojoval se ve své farnosti. Také pomáhal chudým, vyslechl je, objal je, dával jim peníze. Největší část jeho práce byla ale ve vězení, kam chodil za vězni, zpovídal je, obracel je na správnou cestu, mluvil s odsouzenými na smrt. Ty doprovázel až na popraviště, kde je naposledy objal a pomodlil se za ně.

Zemřel v devětačtyřiceti letech, kdo ví, jakou roli na jeho smrti hrála přepracovanost. Na jeho pohřbu mluvil Don Bosco – vzpomínal na něj jako na přítele všech a oporu umírajících.