Skip to main content

Svatí Alois Versiglia a Kalist Caravario

By 25. 2. 201926 února, 2019Salesiánské nebe

(1873 – 1930) a (1903 – 1930)

svátek 25. 2.

Alois Versiglia byl o třicet let starší než Kalist Caravario. Přesto umřeli společně mučednickou smrtí.

 

Alois se narodil v roce 1873. Když byl malý, rozhodně se nechtěl stát knězem. Chtěl být veterinářem, ale mše svaté jako dítě tolik prožíval, že ostatní v jeho okolí očekávali, že se knězem jednoho dne stane. A skutečně! Ve dvanácti letech odešel na Valdocco, kde se rozhodl, že bude misionářem. Ve dvaadvaceti byl vysvěcen na kněze a v roce 1906 vyjel se salesiánskou výpravou do Číny. V Číně založil v Shi-chow misionářskou stanici. Staral se tam o děti, chlapce i dívky, chudé i křesťany. V roce 1921 byl jmenován tamním biskupem.

 

O rok později byl zpátky v Itálii, kde vyprávěl chlapcům o svém díle v Číně a zaujal mladého, jednadvacetiletého Kalista Caravaria, který byl pro misionářskou práci nadšený. Slíbil Aloisovi, že se daleko v Asii setkají. Kalist býval jako dítě milý, pokorný chlapec. Celá jeho rodina se přestěhovala do Turína, když mu bylo pět let, a později přišel na Valdocco.

 

Kalist doopravdy do Číny odjel, ještě jako klerik. Koncem dvacátých let už začala atmosféra v Číně houstnout, křesťané byli pronáslováni. Přesto salesiánské dílo rostlo a Kalist byl v roce 1929 vysvěcen Aloisem Versigliem na kněze. O rok později je čekalo společné dobrodružství.

 

V únoru 1930 se Alois chtěl vydat do vesnice Lin-chow, kde žila komunita dvouset křesťanů. Měli se plavit po řece několik dní, komunita byla vzdálená devadesát kilometrů. Nalodili se a vzali s sebou tři mladé ženy — učitelku, katechumenku a sestru. Po cestě je ale přepadli piráti a chtěli je zajmout, ženy i znásilnit. Alois s Kalistem je bránili a prali se s piráty, ale skončili s rozstřelenými hlavami a piráti ženy přece jen unesli do skal. Naštěstí byly o dva dny později nalezeny policií a vysvobozeny, vděčny salesiánům Aloisi a Kalistovi, modlily se u jejich těl a děkovaly za své životy.

 

Alois i Kalist byli prohlášeni za mučedníky v roce 1973 a svatořečeni byli v roce 2000.