Skip to main content

Žabovřeské rozmlouvání s Hankou Strašákovou o LGBTQ+

Hostem Žabovřeského rozmlouvání na téma mladí lidé, politika, LGBTQ+ byla mluvčí Milionu chvilek pro demokracii Hana Strašáková, která se hlásí k LGBTQ+ orientaci.

Rozhovor vedl P. Zdeněk Jančařík, kterého nedávno ustanovil brněnský biskup Pavel Konzbul duchovním pro pastorační péči LGBTQ+ osob. Hana Strašáková (1998) je mluvčí Milionu chvilek pro demokracii, ale také aktvistka, podcasterka a moderátorka. Působila v brněnském Vysokoškolském katolickém hnutí a v Radiu Proglas. Hanka se v říjnu roku 2022 během demonstrace na Václavském náměstí veřejně přihlásila k LGBTQ+ orientaci.

„Myslím si, že bychom se neměli bát o těchto věcech mluvit, jako to děláme tady, za což děkuji, protože jinak se to ve společnosti nepohne. (…) Přistupuji k tomu tak, že já nejsem odlišná, my nejsme odlišní, nejsme jiní. Když promluvíme o své orientaci, tak to není ani přiznání, protože žádný heterosexuál se taky nepřiznává k tomu, že je heterosexuál. Prostě to tak je. Jde mi hlavně o narovnání občanských práv, protože nejen v církvi, ale i ve společnosti, kvůli různým zákonům, ale i kvůli homofobnímu chování, se ke mně přistupuje jinak, než k vám,“ říká v rozhovoru Hanka.

Jan Kvapil

Fotografie: Dušan Kadlec, Člověk a Víra