Skip to main content

Zveme Vás na slavnost svatořečení Artemide Zattiho

By 5. 10. 202210 října, 2022Kongregace, Novinky, Pozvánky, Top

V neděli 9. října papež František v Římě svatořečí salesiána Artemide Zattiho a my Vás zveme, abyste se prostřednictvím živého přenosu k této slavnosti připojili.

Bl. Artemide Zatti, který působil v první polovině minulého století v Argentině, kde si získal pověst přítele nemocných, se stane prvním svatořečeným salesiánem koadjutorem. Pro celou salesiánskou rodinu je to velká událost a my vám ji chceme zprostředkovat. Na pozvání hlavního představeného se slavnosti v Římě zúčastní i zástupci naší české provincie. V sobotu 8. října budou mít audienci u Svatého otce.

Obřad svatořečení bl. Artemide Zattiho bude součástí mše svaté, kterou bude sloužit papež František v neděli 9. října 2022 v 10 hodin na Svatopetrském náměstí. Mši svatou s obřadem bude živě přenášet ve slovenském jazyce TV LUX, kterou je možné sledovat online na na tomto odkazu: https://www.tvlux.sk/nazivo/.

Hlavní představený salesiánů Ángel F. Artime bude v úterý 11. října předsedat děkovné mši svaté v Turíně na Valdoccu. Celá kongregace a salesiánská rodina jsou zvány, aby na celém světě v ten den byly ve spojení s hlavním představeným a sloužily mše svaté na poděkování za dar svatořečení Artemide Zattiho. Český provinciál Martin Hobza bude v úterý ve 12 hodin slavit mši svatou na TV NOE, kterou můžete sledovat online na tomto odkazu: https://www.tvnoe.cz/live.

Spolu s Artemidem bude svatořečený také Giovanni Battista Scalabrini. Oba dva světci sloužili nemocným, potřebným a migrantům. Papež František o nich promluvil jako o „příkladech křesťanského života a svatosti, které mají být předloženy celé církvi, především s ohledem na situaci naší doby.“ Prefekt pro kauzy svatých, kardinál Marcello Semeraro, je představil slovy: „Svědectví těchto dvou blahoslavených přivádí pozornost věřících v Krista zpět k tématu migrantů, kteří, jak papež několikrát řekl, pokud jsou integrováni, mohou pomoci dýchat vzduch rozmanitosti, která obnovuje jednotu; mohou živit tvář katolicity; mohou vydávat svědectví o apoštolátu církve; mohou vytvářet příběhy svatosti.“ Kardinál dále představil oba světce a o Artemide Zattim řekl, že je „autentickým tlumočníkem salesiánského ducha, s přívětivým temperamentem a radostí, která ho vždy provázela, dokonce i za těch nejtěžších okolností.“

Artemide Zatti se narodil v roce 1880 do chudé italské rodiny. Emigrovali do Argentiny, kde ve dvaceti letech vstoupil do komunity salesiánů. Při péči o nemocného dostal tuberkulózu, ale uzdravil se na přímluvu Panny Marie, které slíbil, že zasvětí svůj život péči o nemocné. Svůj slib naplnil, v roce 1908 složil věčné sliby, pracoval v lékárně a na kole jezdil za nemocnými po celém městě. Po nocích studoval medicínu, stal se zdravotním bratrem a zasadil se o stavbu nemocnice. V sedmdesáti letech po pádu zůstal upoutaný na lůžko. Po pár měsících mu diagnostikovali rakovinu a Artemide zemřel na jaře roku 1951.

Film o životě bl. Artemida Zattiho (na YouTube je možné nastavit české titulky).

Pověst o jeho svatosti zůstávala živá a na jeho přímluvu se několik lidí zázračně uzdravilo, což potvrdila i Kongregace pro kauzy svatých. Jan Pavel II. prohlásil Artemide Zattiho za blahoslaveného v roce 2002. Také papež František svědčí o síle jeho přímluvy, kterou zakoušel od roku 1976, když byl provinciálem v Argentině: „Od té doby, co jsme se začali modlit k Zattimu, vstoupilo 18 mladých koadjutorů a dalších 5 vyšlo z noviciátu a juniorátu. Celkem 23 povolání. Novici, studenti a mladí koadjutoři se několikrát modlili novénu na počest Zattiho a prosili o povolání koadjutorů. Já sám jsem to udělal také. Jsem přesvědčen o jeho přímluvě v této věci, protože vzhledem k počtu je to ve Společnosti (Ježíšově) vzácný případ.“

Salesiánská informační agentura ANS

Více o životě bl. Artemide Zattiho najdete zde a také na internetové stránce Zatti.org.