Skip to main content

Na věčnost odešla sestra salesiánka Marie Mráčková

By 9. 3. 202111 března, 2021Novinky, Top

Probíhající pandemie dnes bolestně zasáhla také sestry salesiánky. Dnes v poledním čase odešla ke svému Pánu devětačtyřicetiletá sestra salesiánka Marie, zvaná Mary, která pracovala v církevní MŠ v Praze-Karlíně.

Modleme se společně za naše zarmoucené sestry.

Parte a nekrolog najdete pod tímto odkazem.

Milí přátelé,

s hlubokým zármutkem, ale s vírou ve vzkříšení vám oznamujeme, že nás dnes, 9. března 2021, opustila sestra salesiánka Marie Mráčková, FMA.

Mary (jak jsme jí říkali) se narodila 1. března 1972, první sliby v Kongregaci Dcer Panny Marie Pomocnice složila v roce 1996 a věčné pak v roce 2002. Působila v komunitách v Hradci Králové, Plzni a do současnosti v Praze Karlíně, kde měla na starosti Církevní mateřskou školku. Před třemi týdny onemocněla na covid, na jehož následky zemřela. Modleme se za spásu její duše, aby mohla spočívat v Otcově náručí.

S. Jana Svobodová

Provinční představená sester salesiánek (FMA)

S kondolencí a s účastí na bolesti sester salesiánek ze ztráty mladé aktivní sestry Mary se v modlitbě připojují také Salesiáni Dona Boska. R. I. P.

V modlitbě bratři salesiáni

 

Marie Mráčková, FMA

1. 3. 1972 – 9. 3. 2021

Sestra Marie Mráčková, nebo také Mary, jak se jí říkalo, se narodila 1. března 1972 ve Vimperku. Zde byla o měsíc později pokřtěna a se svými sourozenci, bratrem a sestrou, tu prožila dětství. Základní školu a střední odborné učiliště absolvovala ve svém rodném městě. Po vyučení pak pracovala v Tesle. V této době se jí naskytla příležitost účastnit se tehdy ještě tajných prázdninových chaloupek, kde se setkala se salesiánskou spiritualitou.

Postupně vnímala, že právě ji Pán volá jménem a že ji zve, aby ho následovala cestou zasvěceného života. Roku 1991 tak začala řeholní formaci v brněnské komunitě sester salesiánek. V následujících dvou letech studovala na biskupském gymnáziu nástavbu s teologickým zaměřením a současně pracovala ve stanici pečovatelské služby pro děti. Po tříleté formaci v Itálii složila v roce 1996 v Brně své první sliby.

Po složení řeholních slibů byl jejím prvním působištěm Církevní dívčí internát v Hradci Králové. Pracovala tady jako vychovatelka a současně dokončovala pedagogická studia. V roce 1999 se přestěhovala do komunity v Plzni, a od roku 2003 zde měla na starosti středisko volného času a později byla také ředitelkou komunity. V roce 2002 tu složila své věčné sliby. Po sedmi letech v Plzni byla poslána do komunity v Praze – Karlíně, kde až do současnosti působila nejdříve jako učitelka a od roku 2009 jako ředitelka Církevní mateřské školy Laura a v posledních třech letech i jako vikářka komunity.

Práce s dětmi ve školce byla pro Mary radostným posláním, jemuž se neúnavně a tvořivě věnovala. Přála si, aby se ve školce cítily dobře jak děti, tak jejich rodiče a paní učitelky. Právě těm nejmenším uměla spontánně a poutavě předávat svědectví o blízkosti Boha.

V uplynulých letech také dojížděla za stárnoucí maminkou, kterou doprovázela v závěru jejího života. Od jejího odchodu na věčnost uplynul pouhý rok a několik měsíců.

Mary byla radostná a plná života, dokázala vnímat jeho humornou stránku a zasmát se a zároveň s praktickým smyslem pro realitu řešit nejrůznější situace. Ráda kolem sebe vytvářela hezké a přátelské prostředí. Nenechávala si ujít společné chvíle se sestrami, výlety do přírody, přátelská posezení.

Koncem února Mary onemocněla koronavirem, byla hospitalizována a její stav se během několika dnů zhoršil. Zemřela 9. března 2021 ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Ve své žádosti o složení věčných slibů kdysi napsala: „Během těchto let jsem pochopila, že štěstí nespočívá ve vlastnění věcí, lidí, situací, jistot, ale v tom, že patřím Kristu.“ Věříme, že se tato její touha být s Kristem odchodem do Jeho náruče nyní naplnila.

Sestry salesiánky (FMA)