Skip to main content

Zemřel salesián Jiří Kopic

By 26. 11. 2020Novinky, Top

V německém Ensdorfu, který leží mezi Plzní a Ambergem, odešel 25. listopadu na věčnost P. Jiří Kopic SDB, český salesián, který strávil svůj kněžský život v Itálii a v Německu.

Otce Jiřího znali mnozí hlavně z letních i zimních akcí v jihotyrolském San Martinu v údolí Casies. Svatý Martin leží v Jižních Tyrolích kousek od Havlíčkova Brixenu, ale není to daleko také do známého alpského střediska Cortina d’Ampezzo. V San Martinu koupil před lety náboženský spolek Velehrad dům pod horou Hochkreuz a na víkendovky i delší pobytové akce se tam sjížděli nejprve čeští emigranti, ale po revoluci také skupiny z vlasti. Sám Jiří Kopic, pilný čtenář českého Salesiánského magazínu, svou tyrolskou anabázi kdysi popsal takto: „Koncem osmdesátých let se situace v Československu trochu uvolnila, takže krajané mohli navštívit i kapitalistické země. Hodně krajanů začalo navštěvovat během prázdnin i Řím. Jenže v době prázdnin České náboženské středisko Velehrad pořádalo letní tábory pro děti krajanů. A tak se salesiáni P. Hrubý, P. Dittrich, P. Homola rozjeli do Norska nebo do Jižních Tyrol, kde jsme působili s P. Fridrichem od roku 1982.“ V San Martinu zůstal Jiří Kopic až do roku 2005, kdy bylo středisko Velehrad předáno do užívání ČBK.

Jiří Kopic vyrůstal v kobyliské oratoři a z klukovských let si uchoval salesiánské povolání. Patřil do malé skupiny českých emigrantů ze salesiánského okruhu, kteří ještě před rokem 1968 opustili Československo (1965), aby mohli vykonávat kněžskou službu ve svobodných poměrech. Po emigraci zakotvil nejprve u salesiánů v Augsburgu, kde byl roku 1968 vysvěcen na kněze. Potom působil od roku 1971 v benátské provincii a většinu aktivního života strávil pod Alpami. Poslední léta žil v salesiánském domě v Ensdorfu.

My všichni, kdo jsme otce Jirku znali, na něho vzpomínáme jako na vzorného salesiánského skauta, který měl na jedné straně smysl pro pořádek v domě, na druhé straně byl celým srdcem salesián, který se od rána do večera staral o spásu duší.

Salesiáni