Skip to main content

Vítejte v Komunitním centru Dona Boska!

By 25. 9. 20184 prosince, 2018Novinky, Top
V září 2018 bylo v Újezdě u Brna slavnostně požehnáno nové Komunitní centrum, které bylo vybudováno ze staré oratoře a fary. V novém kabátu teď bude sloužit především aktivitám Salesiánského hnutí mládeže.

Salesiánské hnutí mládeže

Významnou měrou se na provozu komunitního centra nadále podílí Salesiánské hnutí mládeže. Je to křesťanské sdružení, jehož cílem je věnovat se dětem a mladým v jejich volném čase. SHM nabízí v komunitním centru řadu volnočasových kroužků, které po celý školní rok vedou dobrovolníci. Kroužky se konají buď na oratoři nebo ve školní tělocvičně a zájemci si mohou vybrat z nabídky pohybových, rukodělných nebo v poslední době velmi populárních, kulturních aktivit. Pod záštitou SHM se setkávají také maminky s dětmi v Mateřském klubu Ovečka.

Místo pro setkávání

Jak už z názvu vyplývá, komunitní centrum by mělo být místem pro setkávání všech skupin a občanů žijících v jeho okolí. Prostory jsou upraveny bezbariérově, takže nyní více vyhovují požadavkům lidem se zdravotním znevýhodněním a seniorům. Právě pro ně nově vzniknou pravidelná setkání v zrekonstruovaných prostorách fary. Salesiánské hnutí mládeže ve spolupráci s farností také nabízí po celý rok řadu akcí, které jsou buď úzce profilované (cyklistické závody či výlety, sportovní turnaje, letní stanové tábory…) nebo jsou určeny pro širokou veřejnost (divadelní představení, opékání párků, koncerty a školení či přednášky). Komunitní centrum by také mělo být místem, kde se budou všechny skupiny potkávat a dohromady vytvářet jedinečné společenství.

Centrum otevřené pro všechny

Aby mohli přijít i Ti, kteří preferují méně organizovaný program a třeba si chtějí jen tak popovídat nebo strávit čas s blízkými lidmi, nabízí se možnost nízkoprahového klubu SHM. V nově vzniklých prostorách herny stolních her a v baru Driver bude fungovat nízkoprahový kroužek, tedy otevřená oratoř, kam bude možné přijít bez registrace a zahrát si nepřeberné množství her a využít služeb baru. Jedním z cílů je také poskytnout prostory občanům místní komunity pro jejich vlastní aktivity. Zázemí komunitního centra je možné pronajmout jako celek nebo jen část pro soukromé oslavy, jednorázové akce, ale i pro pravidelné kroužky komerčních subjektů. Vzhledem k nutnosti udržovat komunitní centrum stále v dobrém stavu, je tento pronájem zpoplatněn.

Když před dvaceti lety skupina ochotných farníků opravovala budovy přilehlé faře, zřejmě netušila, že se podobná, a možná ještě větší oprava, bude opakovat už za dvacet let.

Velká rekonstrukce

Když před dvaceti lety skupina ochotných farníků opravovala budovy přilehlé faře, zřejmě netušila, že se podobná, a možná ještě větší oprava, bude opakovat už za dvacet let. Myšlenka na opravu se zrodila v hlavě P. Petra Hoška, když se dozvěděl, že je možné financovat opravy tzv. komunitních center z fondů Evropské unie. Přibližně půlroční příprava projektu vyústila v získání téměř sedmi milionů korun určených na opravu oratoře a dvou místností na faře. Za získané prostředky byla vyměněna okna, nová střecha a na oratoři je nová fasáda. Zároveň bylo potřeba přízemní místnosti na faře i oratoři zbavit vlhkosti a kompletně udělat nové podlahy. Z bývalé garáže vznikl bar a největší změnu doznaly kuchyně a sociální zázemí.

Pojďte dál!

Komunitní centrum nemůže fungovat bez lidí, kteří by ho navštěvovali a využívali. Kvete s návštěvníky, kteří se v něm radují, naslouchají, tvoří a rozvíjí se, a vadne, pokud v něm nikdo není. Dveře jsou otevřené opravdu pro všechny, takže se nebojte přijít a zažít společně s ostatními pocit sounáležitosti. A když už přijdete, nezapomeňte se k vybavení a zázemí chovat s náležitým ohledem a respektem k práci všech, kteří se na rekonstrukci podíleli. Společně si pak můžeme užívat pohodlí ještě dlouhé roky.

Zdroj: www.ujezd.shm.cz
Foto: Stanislav Pospíšil, Člověk a Víra