Již druhým rokem se připravuji na salesiánské kněžství v Jeruzalémě. Prožil jsem tu dvakrát vánoční svátky a rád bych se s vámi podělil o několik svých dojmů a postřehů.
Křesťané jsou v Izraeli v menšině, takže Vánoce se tu moc neřeší (kromě Betléma), znamená to, že neprobíhá taková mediální vánoční masáž, jako u nás, za co jsem velmi rád. Nemohu však říci, že by se na to místní obchodníci nesnažili zareagovat. Kvůli komplikovaným vztahům mezi jednotlivými církvemi, se však slovo Vánoce používá spíše výjimečně, většinou vidíte nápisy šťastné prázdniny. I vánoční stromky, které zdarma rozdává jeruzalemská radnice svým křesťanským obyvatelům se nazývají „Prázdninové stromky“. Souvisí to totiž s tím, že v tuto dobu jsou tu opravdu prázdniny. Židé totiž slaví několikadenní svátek světel Chanuku (Hanukkah), proto je Jeruzalém slavnostně vyzdoben. Na ulicích probíhají různá vystoupení s ohněm, světly, oblíbené je promítání na budovy. Zdánlivě to může připomínat vánoční zdobení českých měst, nicméně typickou vánoční výzdobu naleznete v několika ulicích křesťanské čtvrti.
Pokud chcete prožít Vánoce trochu duchovně, doporučuji navštívit Svatou zemi zhruba tak týden před Vánocemi. Stejně jako minulý rok, tak i letos se mezi 3. a 4. neděli adventní vyskytovalo na svatých místech méně poutníků. Jak v Betlémě do Jeskyně narození, tak do Božího hrobu, kde často bývají několikahodinové fronty, v některých chvílích se stálo jen 10 minut.
Pokud pojedete na Štědrý den do Betléma autobusem, dají vám na checkpointu čokolády od izraelského ministerstva turismu a popřejí vám šťastné Vánoce. Během nich se však Betlehem změní v Disneyland. Pokud máte rádi davy (spousty turistů), hluk a čekání v dlouhých frontách, je Betlém o Vánocích to pravé místo pro vás. Dá se dostat na půlnoční mši svatou. Musíte se však registrovat a rozhodně ne na každého se dostane vstupenka. Návštěva půlnoční mše vyžaduje taky určitou fyzickou zdatnost. Stojíte dlouho ve frontě, jdete přes několik kontrol a dostanete se do přeplněného kostela. Ten se však po kázání trochu vyprázdní. V tu chvíli totiž odchází palestinský prezident, jenž jako muslim vždy přijde na část půlnoční mše, po něm se začnou vytrácet diplomaté a místní, kteří se přišli podívat na svého prezidenta. Pokud neseženete lístek na půlnoční, tak můžete trávit čas před Chrámem narození páně, kde probíhá program. Jsou zde prodejní stánky a můžete si užít specifickou vánoční atmosféru v Betlémě.
I když Vánoce ve Svaté Zemi jsou zajímavé a hodně podnětné, tak doma je doma.
Vlastík Vajďák