Skip to main content

Těžká doba nás nezastaví

By 14. 7. 2021Novinky, Top
Salesiánská škola animátorů, zkráceně SaŠA, má trvat 2 roky. V každém roce jsou čtyři víkendové akce, dohromady jich je tedy osm, a nakonec je víkendový kurz na hlavního vedoucího. Ale jak to máme my?

Moravský animátorský běh „O“ začal zcela klidně. 

Poprvé jsme se potkali v říjnu 2019 ve Zlíně. Sešli se budoucí animátoři z Brna-Líšně a Brna-Žabovřesk, z Otrokovic, Zlína i z Olšan u Prostějova či Fryštáku. Mluvili jsme o tom, kdo je Don Bosco a jaký má být salesiánský animátor. Hráli jsme hodně her a vzájemně jsme si představili místa, odkud jsme a kde působíme. 

Druhý víkend nás čekal v listopadu v Brně-Líšni. Tentokrát byla tématem hra. K programům jsme často využívali tělocvičnu, kde jsme si zkoušeli nachystat různé hry pro ostatní. Taky jsme se učili něco o psychologii a vývojové psychologii, abychom uměli nejen k dětem správně přistupovat. Před odjezdem domů jsme se loučili, přáli jsme si veselé Vánoce a šťastný Nový rok. A spokojeně jsme se rozešli domů plni vzpomínek z víkendu. To jsme ale nevěděli, co může přijít…

Další víkend v březnu už být nemohl. Přišla totiž 1. vlna COVID-19. Další setkání proběhlo tedy po více než roce.

Třetí víkend jsme naštěstí stihli v prosinci 2020. Zase jsme se potkali ve Zlíně a zaměřili jsme se na technické zabezpečení tábora a dramaturgii. S sebou jsme si dovezli předmět, který nám připomíná Dona Boska. Bylo tam třeba hnojivo, obrázek Dona Boska nebo kompas. Taky jsme si společně zahráli na tank a ovečky. Celým víkendem nás provázela dobrá nálada a plno radosti.

Čtvrtý víkend jsme zažili v červnu 2021 v Žabovřeskách. Během víkendu jsme si vymysleli svoje nové postavy do Star Wars, napsali jsme si test a hráli pohybové Osadníky z Katanu. Taky jsme se podívali do kaple, odkud se vysílali mše svaté a růženec, prošli se po zelené střeše a poobědvali s komunitou.

V červnu 2021 jsme podle plánu měli končit, ale ještě máme před sebou čtyři víkendové kurzy a jeden na hlavního vedoucího. Věříme, že se nám to do roka povede dokončit a budeme správnými animátory, které překážky nezastaví.

Patricie Kosíková