Skip to main content

Stromy pro lepší životní prostředí

By 21. 5. 2021Novinky, Top

Jedním ze salesiánských poslání je vytvářet pro děti a mladé kvalitní prostředí a předávat jim znalost toho, jak má takový životní prostor vypadat. Stromy jsou účinným prostředkem, jak zlepšovat městské prostředí, a to ukazují příklady salesiánských středisek v Kobylisích, Žabovřeskách i chystaný projekt salesiánů v Českých Budějovicích.


„Kde jsou stromy, tam je život, stín a příjemné klima,“ říká salesián Václav Jiráček, ředitel Salesiánského střediska mládeže v Praze-Kobylisích. Právě výsadbou stromů se rozhodl zlepšit prostředí areálu střediska. Na velké asfaltové ploše z části parkují auta a z části stojí skatepark. „Doposud jsme měli plochu předělenou jen betonovým zátarasem a teď je rozdělená větší hranicí stromů. Stromy tvoří stín pro posezení a ochladí asfaltový prostor, kde bývalo v létě velké vedro,“ dodává Václav Jiráček.

Architekt Vojta Urban, který projekt navrhl a také se podílel na jeho realizaci, pro výsadbu vybral šest vzrostlých, téměř pět metrů vysokých stromů ambroně západního. Tento konkrétní druh patří do skupiny stromů určených pro boj s klimatickou změnou, protože dobře snáší podmínky města, velké teplo a výkyvy počasí. Řešením projektu nakonec bylo vyřezání výsadbové jámy do asfaltu a její naplnění směsí strukturního substrátu. Stromy jsou zalévány dešťovou vodou, kterou jáma zadržuje místo toho, aby odtekla do kanalizace.

„Stromy jsou klimatizační jednotky, zachycují teplo, sluneční záření a vytváří stín. Také fungují jako čistící jednotky. Průměrný strom ročně zachytí přibližně 100 gramů pevných částic ze vzduchu. To je zhruba tolik, co vyprodukuje normální auto za 5500 kilometrů,“ vysvětluje Vojta Urban význam stromů pro městskou krajinu. Chovat se ekologicky podle architekta není jen současný trend, ale je to nutnost, abychom vůbec byli schopní ve městech dále kvalitně žít, protože v horizontu deseti až dvaceti let teplota ve městech výrazně poroste. Sledovat ekologické trendy nemusí být drahým luxusem. Kobyliské středisko na výsadbu stromů získalo finance ze Státního fondu životního prostředí České republiky a výkopové práce provedla darem firma, která si nepřeje být jmenována. Ze stejného fondu zaplatili salesiáni v Brně-Žabovřeskách výsadbu 36 habrů a na stavbu zelené střechy získali peníze z grantu města Brna.

Zlepšit své bezprostřední okolí chtějí i salesiáni v Českých Budějovicích, a to kompletní proměnou prostoru kolem kostela sv. Vojtěcha a blízkého hřiště.

Výsledný prostor má být příjemným místem nejen pro návštěvníky střediska a kostela, ale také pro běžného uživatele města. Prostor má svou atraktivitou přitahovat pozornost, prezentovat salesiánské dílo a také ukazovat na propojení křesťanství a ekologie. K tomu má sloužit řada netradičních prvků, které odpovídají aktuálním trendům, jak by měl vypadat kvalitní veřejný prostor. Do předběžného projektu architekt Vojta Urban navrhl mobiliář na posezení, herní prvky pro děti, vodní zrcadlo, které může sloužit jako brouzdaliště, výsadbu trvalek, nových stromů a keřů, pergolu s malou zelenou střechou a v neposlední řadě bude reprezentativní prostor před kostelem dotvářet socha Dona Boska.

„Myslím, že úkolem salesiánů je učit mladé, jak má pěkné prostředí pro život vypadat. Můžou to dětem vštěpovat vědomě, ale i podvědomě. Když si mladí zvyknou na prostředí, kde jsou pěkné květiny, keře a stromy, tak později budou chtít také taková prostředí vytvářet, nebo je alespoň budou vyžadovat. Městské děti kolikrát nemají možnost jít se podívat do přírody, ale v salesiánských střediscích jim můžeme alespoň v malém měřítku ukazovat její krásu a význam,“ dodává na závěr Vojta Urban, který sám v salesiánském prostředí vyrůstal.

Jan Kvapil