Skip to main content

Strenna 2022: Dělej vše s láskou, nic násilím

By 10. 12. 2021Novinky, Top

Každý rok hlavní představený salesiánů vydává Strennu. Je to motto, které má pomoci salesiánské rodině určit směr, kam v daném roce zacílit svoji práci. Ángel F. Artime vybral pro rok 2022 citát svatého Františka Saleského „Dělej vše s láskou, nic násilím.“ V příštím roce si připomene 400 let od smrti tohoto salesiánského světce.

Ke Strenně každý rok vychází komentář, doprovodné video, a také plakát. Mnoho umělců z celého světa zaslalo hlavnímu představenému své grafické návrhy plakátu a ten z nich vybral dva. V plné kvalitě si je můžete stáhnout na zde.

První plakát je od španělského umělce Agustína de la Torre. Motivem je velké červené srdce, které bije pro mladé, což znázorňuje křivka kardiogramu na mnohobarevném pozadí. V salesiánském srdci je místo pro každého, najdeme v něm mladé lidi různých etnik, s mnoha atributy připomínajícími jejich zájmy, které s nimi salesiáni rádi sdílejí – kopačák, krosna, kytara… Zvolená perspektiva vyvolává dojem, že se na mladé díváme Božím pohledem a naopak mladí se svými postoji a sny hledí do nebe. Mnoho z nich má rozepjaté ruce v gestu objetí, stejně jak Don Bosco, který jim stojí v zádech v místě, kde se spojují linie dvou polovin srdce. Za ním stojí dva patroni salesiánské rodiny – svatý František Saleský a Marie Pomocnice křesťanů.

Pozornější zkoumání plakátu se může stát zábavnou hrou hledání salesiánských symbolů. Růže s trny znázorňují prorocký sen, jedlé kaštany odkazují na jeden ze zázraků v oratoři, uprostřed srdce leží tajemný pes Šediváka, čísla 31, 16 a 24 zase připomínají důležitá data spojená s Donem Boskem. Na plakátu najdeme i nenápadná loga FMA, SDB nebo salesiánský křížek. Při pozornějším zkoumají jistě objevíte mnoho dalších skrytých symbolů.

Druhý plakát vytvořil italský street art umělec Mauro Pallotta, známý pro své graffity papeže Františka v ulicích Říma. Jeho plakát ke Strenně 2022 odkazuje na první oratoř, kde Don Bosco hrál fotbal se svými chlapci. V tomto případě se scéna odehrává na volejbalovém hřišti. Don Bosco, za jehož tým hraje také Michael Rua, s nebývalou energií vylétá nad síť a posílá přes ni speciální míč – velké srdce. Tým v defenzivě je složený z mladých lidí z celého světa, kteří se natahují za srdcem Dona Boska, aby zachytili jeho smeč a po několika přihrávkách na ni odpověděli se stejnou razancí. Hra na tomto hřišti je spíše spoluprací na díle lásky, než tvrdým bojem o vítězství. Ostatně přesně tak to shrnuje motto nad sítí od svatého Františka Saleského, který hře přihlíží spolu se salesiány, salesiánkami a přáteli díla Dona Boska – DĚLEJ VŠE S LÁSKOU, NIC NÁSILÍM.

Salesiánská agentura ANS

Jan Kvapil