Skip to main content

Solidaritou proti nouzi napříč světem

By 30. 4. 2020Novinky, Top
Státy po celém světě zavedly podobná opatření ve snaze zabránit šíření onemocnění COVID-19. Krizová situace se nejvíce dotkla těch, kteří už před ní trpěli, chudobou, hladem, nemocemi, sociálním vyloučením a ohrozila spousty dalších lidí. Hlavní představený don Ángel F. Artime vyzval salesiánskou rodinu, aby pomáhala, respektovala normy a modlila se.

Salesiánská rodina po celém světě odpověděla solidaritou s potřebnými, kterou vyjádřila krásnými skutky lásky: distribuováním jídla a věcí základní potřeby, zajištěním ochranných pomůcek, dodáním vody, pastoračním doprovázením na dálku, nabídkou veřejně prospěšných prací…

Salesiánská informační agentura ANS už více jak měsíc zveřejňuje zprávy, jak se konkrétně pomáhá napříč světem. Na jejích stránkách vyšla i zpráva o Centru Don Bosco v Pardubicích, které pomáhá mladým lidem v ústavní péči a v pěstounské péči vykročit do života, osamostatnit se a zakotvit ve společnosti. „Jsou to mladí lidé, kteří často nemají kolem sebe bezpečné a podporující sociální zázemí. My jim ho slibujeme a snažíme se to naplnit. Dnes jsou komunikační prostředky na takové úrovni, že nám dávají možnost pracovat i na dálku. Naši mladí i teď potřebují povzbuzení nebo i praktickou pomoc,“ vysvětluje Anežka Jeníková, vedoucí přímé práce. Centrum poskytuje pomoc přibližně 80 mladým lidem.

V indickém městě Yercaud v salesiánské provincii Tiruchy se zdá být šíření viru na nízké úrovni. Ale počet lidí, kteří zde hladoví a strádají, je nepředstavitelný. Místní jsou totiž závislí na turismu, který se teď zastavil. Projekt místních salesiánů spojil mnoho lidí ve snaze pomoci nejvíce zasaženým současnou situací. Prostřednictvím telefonátů a práce v terénu našli 225 rodin, které jsou v akutní nouzi a dodali jim potravinové balíky.

Salesiáni v chilském městě Iquaque se snaží podpořit dobrou psychickou kondici těch, kteří se starají o děti a mladé lidi. Prostřednictvím internetu přenášejí živě bohoslužby, zveřejňují filmy pro rodiny v čase karantény, vytvářejí prostor pro online vyučování a nabízí zasílání evangelia přes YouTube. Salesiánská škola ve městě Copiapó také nabízí studentům online přenosy bohoslužeb přes Facebook. Navíc poskytla přístup k internetu padesáti studentům, kteří doma internet nemají. Rodiče studentů zase připravili padesát košů s potravinami pro ty, kteří jsou v nouzi. Škola vyvíjí mnoho aktivit, aby studenti nezůstali osamoceni a mohli se dál učit.

Ve snaze zabránit šíření onemocnění COVID-19 se lidé po celém světě uzavírají do svých domovů. Více jak 70 milionů lidí ale žijí mimo své domovy, protože museli uprchnout před násilím. Salesiáni se dlouhodobě starají o lidi, kteří prchají před válkou. Příkladem toho jsou uprchlické tábory Palabek v Ugandě a Gumbo v Jižním Súdánu. Salesiáni z Gumbo se rozhodli pomoci tím, že poskytují denní příděly jídla, které distribuují dobrovolníci. Instalovali také zásobníky s chlorovanou vodou, aby si uprchlíci mohli dobře umývat ruce. V táboře Palabek si uprchlíci sami vyrábějí roušky v dílnách Technické školy, která je nyní pro studenty uzavřena.

Salesiánská organizace Mezinárodní dobrovolnictví pro rozvoj (VIS) působí v severní hornaté části Albánie. Projektový referent Tommaso Casati se svými kolegy jezdí dodávkou do hor, aby zásobovali lidi v odlehlých oblastech jídlem a dalšími věcmi základní potřeby. Rodiny zde většinou žijí z životního minima, aniž by byli úředně registrovány. V době této krize se místní ocitli v izolaci, mnoho z nich přišlo o zdroj obživy a nemají nárok na státní podporu. „Rozhodli jsme se po dohodě s orgány přidělit finanční prostředky pocházející z italské spolupráce na pomoc 78 nejzranitelnějším rodinám v severní Albánii. Pouze velkými nebo malými gesty štědrosti, solidarity a silného občanského smyslu se můžeme dostat z tohoto temného okamžiku a dalších, které přijdou, silnější než dříve,“ říká Tommaso Casati.

Jan Kvapil

Salesiánská informační agentura ANS