Skip to main content

Setkání ke vzpomínce na Toníka Nevolu

By 26. 11. 2020Novinky, Top

Před pěti lety k sobě Pán povolal salesiána P. Antonína Nevolu. Plzeňáci připravili virtuální setkání ke společné modlitbě a vzpomínce na Toníka, který v Plzni působil jako ředitel salesiánské komunity a ředitel střediska mládeže.

V pátek 27. listopadu v 18 hodin se na YouTube kanálu Farnost Plzeň Lobzy spustí předtočené video, které je pozváním ke společné vzpomínce a modlitbě. Setkání připravili přátelé Toníka Nevoly, zazní v něm jeho autorská esej, vzpomínka několika jemu blízkých lidí, písnička a modlitba růžence. Video bude přístupné i po jeho živém odvysílání.

„Žij a nech žít.“

Toník se narodil 10. listopadu 1967. Se salesiány se poprvé setkal v jedenácti letech, kdy jel na první chaloupku s Kájou Herbstem a už s nimi zůstal v kontaktu. V roce 1990 nastupuje do noviciátu, vystudoval teologii, v roce 1997 složil věčné sliby a rok později byl vysvěcen na kněze. V témže roce se stal ředitelem Salesiánského střediska mládeže v Praze a byl jím plných 10 let. Sám shrnuje své působení takto: „Kobyliský dům byl pro mě domovem, kde jsem byl přijatý. Byl pro mě školou, kde jsem se naučil novým zkušenostem a poznatkům. Byl pro mě farností, kde jsem do jeho dění povolával Hospodina. Byl pro mě hřištěm, kde jsem si nadobro oddělal levé koleno.“

Do Plzně nastoupil v roce 2008 jako ředitel komunity a ujal se role ředitele Salesiánského střediska mládeže. Všude se dával naplno. Lidí, se kterými komunikoval a doprovázel je v jejich životních zápasech, bylo mnoho – zaměstnanců, dobrovolníků, lidí z farnosti, z míst, kudy prošel. Otcovsky vytvářel prostor, ve kterém bylo možno se svobodně rozvíjet: dával pevné hranice – dokázal být náročný i kritický, ale přitom poskytovat velkorysou důvěru – v duchu hesla „žij a nech žít“. Každý se s ním rád setkal. I při vší vytíženosti si Toník nenechal ujít žádný zápas své milované Viktorky, ať už na stadionu či u obrazovky. Na konci října 2015 ulehl se zápalem plic, kvůli kterému byl nakonec i hospitalizován v nemocnici. Zákeřné chorobě podlehl 27. listopadu 2015.

Salesiáni