Skip to main content

Salesiáni v Teplicích staví Živý dům

By 22. 10. 202022 prosince, 2020Novinky, Top

Salesiáni v Teplicích se pustili do svého dosud největšího projektu. Do roku 2024 chtějí vybudovat tzv. Živý dům – nové salesiánské centrum pro děti, mládež i rodiny. Na webu zivydumteplice.cz minulý týden zveřejnili plány a vizualizace.

„Vracíme život do ruiny starých dětských jeslí, kterou jsme loni zakoupili. Tento dům byl roky neobydlený a my se chystáme jej opravit a oživit, zvelebit zahradu i vybudovat hřiště. Po dokončení se sem přestěhuje jedna pobočka střediska pro děti, bydlení pro naši salesiánskou komunitu i některé farní aktivity,“ vysvětluje ředitel komunity teplických salesiánů, P. Petr Kalas.

Přízemí domu bude sloužit jako volnočasový a nízkoprahový klub pro děti a mládež. Část přízemí bude vyhrazena také pro pracovníky, kteří pomáhají rodinám. První patro poskytne zázemí pro salesiány. Ve druhém patře najdou své místo kanceláře pracovníků střediska a větší víceúčelová místnost.

V současném školním roce proběhnou přípravné práce, jako je například vyřizování stavebního povolení či výběr stavební firmy. Vlastní rekonstrukce by měla započít na konci roku 2021 a trvat do roku 2024. Odhadované náklady se pohybují v desítkách milionů korun. Velkou měrou přispěje Salesiánská provincie jako zřizovatel, značná část však bude ležet na bedrech teplických salesiánů a všech jejich dobrodinců.

„Jsem vděčná za reakce Tepličanů, kteří nám děkují, že zachráníme kus ‚starých‘ Teplic a obnovíme dům, který byl čtvrt století vybydlený. V budově už nyní probíhají některé práce, ale i akce, na kterých se seznamujeme s budovou a její historií. A samozřejmě se hodí jakákoliv pomoc – stačí zapsat svůj mail na zivydumteplice.cz,‘ podotýká ředitelka Salesiánského střediska Štěpána Trochty Vendulka Drobná.

Salesiáni působí v Teplicích již 30 let. Svoji činnost vyvíjí na dvou „frontách“ – ve farnostech a ve středisku mládeže. V Teplicích zodpovídají celkem za osm farností. Kromě klasických pastoračních úkolů (bohoslužby, výuka náboženství apod.) zde fungují např. i Alfa kurzy. Ve středisku nabízí salesiáni dětem doučování, zájmové kroužky, akce a tábory. Mládeži pomáhají se studiem, hledáním práce a různými těžkostmi, které přichází s jejich věkem. Zkušenosti při výchově dětí nabízí i rodičům. Pro školy organizují programy na zlepšení vztahů ve třídách i prevenci proti šikaně.  Služby střediska jsou levné, proto jsou dostupné i dětem a mladým lidem, kteří nemají moc peněz (děti z neúplných či vícedětných rodin, rodiny s nízkými příjmy).

Salesiáni Teplice