Skip to main content

Salesiáni převezli 48 chlapců ze sirotčince ve Lvově na Slovensko

By 1. 3. 202212 května, 2022Misie, Novinky, Top

(Lvov/Bratislava, 1. března 2022)

Od vypuknutí konfliktu na Ukrajině se salesiáni snažili dostat na Slovensko desítky chlapců ze salesiánského sirotčince ve Lvově. Podařilo se vytvořit bezpečný koridor a v noci 26. února autobusem přejet hranici a přivést je na Slovensko. Ubytování mají zajištěno v rodinách a salesiánských domech.

Na první hodiny na Slovensku jim otevřel své dveře Dům Matky Markéty, kde se 48 chlapců ve věku 6 – 16 let, spolu se dvěma vychovatelkami, zotavuje z cesty. Kromě mnoha ochotných státních úředníků s převozem velmi operativně pomohl Košický samosprávný kraj a dopravní společnost Eurobus.

Do převozu sirotků bylo zapojeno množství lidí, státních úředníků, kteří v rekordním čase pomohli salesiánům vyřídit všechny úřední náležitosti. „Bez nich bychom to nedali. Jejich práce byla mnohem větší: neumíme to přesně ani pojmenovat, je to množství úředníků od Ministerstva práce, sociálních věcí a rodiny až po pohraničníky a na závěr i CDR Prešov,“ podělil se o své dojmy vikář provinciála Peter Jacko, který strávil noc v autě na hranici v očekávání skupiny.

Don Karel Maník, bývalý provinciál na Ukrajině: „Celou sobotu jsem byl na telefonu. Volali nám úředníci, které jsme nikdy neviděli, jen slyšeli po telefonu. Opravdu ani sami nevíme, kdo všechno nám pomáhal. Bohu díky za všechny, kteří nám pomohli.“

Toto je zřejmě jen první fáze a určitě bude ještě potřeba se angažovat. Situaci můžete sledovat na salesiánské facebookové stránce . Chcete-li být informováni, jakou pomoc salesiáni na Ukrajině aktuálně potřebují, napište na mail pomocukrajine@saleziani.sk .

Možnosti, jak podpořit ukrajinské salesiány v jejich díle naleznete ZDE nebo na darujme.sk .

Saleziani.sk