Skip to main content

Salesiáni jdou EKO cestou

By 5. 10. 2020Novinky, Top
Salesiáni v Brně-Žabovřeskách realizovali řadu ekologických projektů. Nejčerstvějším je takzvaná zelená střecha, tedy živá zahrádka, kterou nechali postavit na střechu domu komunity a kostela. Rostliny jsou vysazené barevně tak, aby vytvářely znak salesiánů. Zelená střecha jim přinesla mnoho pozitiv, z nichž tím nejcitelnějším je ochlazení budovy a zlepšení mikroklimatu v jejím okolí.

Už před lety začali salesiáni v Žabovřeskách třídit odpad, navázali kompostováním bioodpadu, výměnou svítidel za energeticky úspornější LED svítidla, nákupem opakovaně použitelných kelímků na své akce a nyní se chystají na obnovu živého plotu, kdy místo několika umírajících tújí vysadí kolem třiceti habrů. „Papež František napsal encykliku Laudato si’, kde už se nediskutuje jestli, ale jak být šetrní vůči životnímu prostředí. My salesiáni jsme vychovatelský řád a měli bychom jít mladým lidem příkladem i v tomto,“ říká ředitel salesiánské komunity P. Libor Všetula.

První zelená střecha na kostele v Česku

Město Brno vypsalo grant na stavbu zelené střechy a salesiánům se podařilo ho získat. Projekcí i realizací projektu pověřili Vojtu Urbana, který se od dětství pohybuje v salesiánských kruzích a v době studia zahradní architektury bydlel u salesiánů v Žabovřeskách. Dali mu tak možnost realizovat jeden z jeho prvních velkých projektů po dokončení studia, ke kterému mohl přizvat i další studenty. „Je to první zelená střecha na kostele v Česku, navíc na salesiánském. Napadlo mě udělat na ní znak salesiánů, aby byl vidět i v mapách na satelitních snímcích,“ vysvětluje Vojta.

Vybudování zelené střechy má mnoho pozitivních efektů, od praktických přes estetické až po ekologické, které salesiáni okamžitě pocítili. Kvetoucí rostliny lákají hmyz a ptáky. Střecha zadržuje dešťovou vodu, která by jinak odtekla do kanálu. Voda se postupně odpařuje a tím ochlazuje budovu a její okolí. V místnostech u střechy v letních dnech teplota klesla až o 10°C. „Střecha se nerozpaluje a na střešní terase se dá být, což dřív nebylo možné. Když trochu zasvítilo slunko, tak tam bylo nesnesitelně horko. Střecha se zelenou zahrádkou se stala prostředím, kam spolubratři spontánně chodí, třeba i za osobní modlitbou. Navíc jsou tam vysazené bylinky, které používáme v kuchyni,“ vyjmenovává přínosy projektu P. Libor.

Každý dům ve městě zvyšuje teplotu, ale když se na něm postaví zelená střecha, teplota v okolí se sníží. Vojta vysvětluje, že vzhledem ke globálnímu oteplování je i ve městech stále větší horko a zelená střecha se stane nejen pěknou věcí, ale nezbytným prostředkem, jak si pomoci, aby se nám lépe žilo a dýchalo. „Moderní křesťanství by mělo jít příkladem i v ekologii a v tom, jak své prostředí vytváříme. Měli bychom být vizionáři a nebát se jít i do takovýchto projektů, protože i to lidi přitahuje. Salesiáni mají progresivní přístup v mnoha věcech a pokud se k tomu přidává i ekologie, tak to bude super,“ dodává Vojta.

Jan Kvapil

Fotografie: Jana Kratochvílová

Fotografie z dronu: Vít Kobza