Skip to main content

S optimismem připravujeme tábory stejně jako předchozí roky

By 31. 5. 2021Novinky, Top

Blíží se léto a s ním neodmyslitelně spojené tábory. Tak jak loni, i letos se jejich organizátoři musí přizpůsobovat složitým podmínkám. Salesiánský klub mládeže (SKM) Zlín už tradičně pořádá tábory pod stanem, které vedou animátoři. Na léto chystají 7 turnusů, na kterých se vystřídá na 140 účastníků. Marek Mechl, koordinátor táborů a dlouholetý vedoucí, nám řekl víc o tom, jak chystají tuto netradiční táborovou sezónu.

Jak se dají plánovat tábory v nejisté koronavirové době?

My začínáme plánovat už na podzim, kdy se nedá předpovídat situaci v létě. Proto se s optimismem připravujeme stejně jako předchozí roky a čekáme na opatření z vlády. V nejhorším případě se program na tábory využije o rok později.

Na jaká opatření se připravujete? Jde vůbec dělat tábor v rouškách?

Určitě zvýšená hygiena, dezinfekce, umývání rukou, před odjezdem testy na koronavirus. Tábořiště je naštěstí odlehlé a kontakt s okolím minimální. Běhat v horku s rouškou by byl velký problém, ani bychom si neužili čerstvý vzduch v přírodě. Některé turnusy trvají 10 dní, jsme spolu celý den včetně jídla, a to je myslím dost času, aby ani roušky nesplnily svůj účel. Raději budeme důsledně dbát, aby na tábor nepřijel nikdo s koronavirem.

Co vás naučilo loňské léto?

Naučilo nás brát s rezervou všechna nepotvrzená opatření a plánovat v nejistotě. Když je potřeba, dokážeme mít poradu i online. Loni jsme podcenili vliv karantény na chování dětí. Už i těch pár měsíců dělalo rozdíly a my je podchytávali až za běhu. Tentokrát se připravujeme i v tomto ohledu.

Jak se dá připravit na specifické potřeby dětí, které přinesl uplynulý školní rok? Nedostatek kontaktu s kamarády, málo pohybu…

Na první dny připravujeme program důsledněji. Více promýšlíme seznamovačky, přidáváme ice-breakery. Vytvořit kamarádské vztahy bude letos náročnější. Pohybu na táborech bývá dost, ale nechceme ho zbytečně předem snižovat. Program se dá upravit podle únavy účastníků.

Je o tábory zvýšený zájem, nebo jsou rodiče v přihlašování dětí spíše opatrní?

U nás jsou spíš opatrní a vyčkávají. Nejvíc dětí se přihlašuje až na poslední chvíli, někteří dokonce až po termínu.

Na jaké tábory zve SKM Zlín?

Nabídka je pro mnoho věkových skupin. Rodinky s dětmi to mají jako formu dovolené a samy si připravují různé soutěže nebo pokladovky. Středoškoláky doprovází ucelené téma, ke kterému směřujeme většinu aktivit. Cílem je dobrá parta a příjemná atmosféra. Klademe důraz na objevování sebe sama, svých hranic a rozvoj osobnosti. Nechybí humor, sport, kreativita ani vztah k Bohu. Turnusy pro mladší rozdělujeme na kluky a holky. Téma je voleno z dob rytířů, starověku nebo ze světa fantasy a naším dobrým přítelem je meč. Ten je dobrý sluha, ale špatný pán, proto se postupně učíme s ním zacházet na cvičišti nebo v dovednostních soutěžích a až následně táhnout do boje. Rytíř musí ovládat svou duši, vedeme je k důležitosti hodnot, zodpovědnosti, práci, slušnosti a spolupráci. Zažíváme různá dobrodružství a každému hledáme výzvu, aby se překonal a naučil se něco nového. Pro někoho to může být spaní ve stanu, pro jiné noční hlídka nebo rozdělání ohně. Někteří účastníci nejsou z křesťanského prostředí a proto do programu zařazujeme mše a modlitby nenucenou formou. V tom nám pomáhá salesián, který je účastníkům k dispozici po celý tábor.

Děláte tábory venku ve stanech. Jaká to má specifika?

Využíváme rytířské stany, takže pohodlí z domova musí jít stranou. Vaříme si v kamnech na ohni, pitná voda ani elektřina se v tábořišti vykouzlit nedá. Každý den se rozdělí služby na pomoc v kuchyni, chystání dřeva a doplňování vody v barelech. V blízké vesnici máme domluvenou buňku, kde si můžeme vodu dopustit nebo se za špatného počasí osprchovat, za horkých dnů je v oblibě sprchování pod hadicí. Může to znít až děsivě, ale naopak je fajn odložit elektroniku a prožít pár dní v přírodě. Člověk začne jinak vnímat pohodlí domova.

Proč by měly děti chtít jet na tábor? Proč by je tam rodiče měli posílat?

Každý rád vyhledává kontakt s druhými a chce trávit čas s kamarády. Tábory jsou skvělou volbou, jak takový čas intenzivně prožít. Tábory nabízí nezapomenutelné zážitky, které děti ve škole nebo virtuální realitě nemohou zažít. Mohou se vyblbnout a zapojit fantazii při dobrodružném příběhu. Myslím, že rodiče si taky rádi odpočinou od svých ratolestí. V této době to navíc může být všechno o to důležitější.

Jan Kvapil