Skip to main content

Reportáže z džungle

By 15. 3. 2020Novinky, Top

Dobrovolník Sadby Jaroslav Střasák v únoru odjel na svou misijní cestu do Papuy-Nové Guineje. Zde pomáhá ve zdravotnickém středisku a v salesiánské škole v Aramiry ukryté v džungli. Objevil v sobě úžasný literární talent a do Česka nám posílá zajímavé a vtipné reportážní dopisy. Na následujícíh řádcích si můžete přečíst úryvky z dopisů, v plném znění je najdete zde na stránkách Sadby.

Jsem spíš nešika než neřestník

Velký houf lidí se vměstnává do našeho open spacu ohraničeného mříží. Všeho všudy 13 dospělých, 4 děti a jedna stařičká paní nesená na zádech. Začínáme s tou starou paní. Podle všeho je to ta stejná, které se šila o víkendu hlava. Sandra ošetřuje hlavu a já si říkám, že bych mohl pomalu vzít někoho dalšího, a tak se ptám, kdo je na řadě. Nikdo se však k ničemu nemá, což teda není úplně výjimečné. Málokdo si chce dobrovolně vytáhnout černého petra v podobě vyšetření od „Masta“ (bílý muž).

Nastává dramatická chvíle ticha, do které mimořádně vstoupí paní středního věku. Dala se nám vysvětlovat, jak se věc má. „Víte, stará paní má hodně dětí. Tenhle je její syn, já jsem dcera, tamti jsou další synové a dcery. Tohle jejich rodiny. A tadyto, to jsou děti jejich dětí….“ Postupně nám představila celý rodokmen od Abraháma až do posledního pravnoučete. Říkám si, že kdybych někdy psal dlouhou knihu, která by měla být podkladem pro náboženství, začal bych ji rodokmenem právě této rodiny.

Svatá Insekticido, oroduj za nás

V Araimiri má všechno svá pravidla. Kočky žerou gekony, gekoni žerou hmyz a hmyz žere mě. Asi bych mohl napsat, že já žeru ty kočky, aby se kruh uzavřel, ale zatím tomu tak není. Kromě dalších pravidel a pořádků, je tu i jasně daná lokalita, kde člověk může chytit nějaký rozumný signál, který tak nějak stačí na odeslání zprávy na těch internetech. Tam se vydávám ráno a k večeru odeslat něco málo informací svým nejmilejším. Na tom místě, ohraničeném z jedné strany stěnou kostela a z druhé potokovitým výběžkem moře, je kromě vzrostlého bambusu i vysoká koncentrace komárů a jiného hmyzu.

Úryvky z dopisů Jaroslava Střasáka

Jan Kvapil