Skip to main content

Radost ze setkání na oslavě Mezinárodního dne Romů

By 19. 4. 202212 května, 2022Naše díla, Novinky, Top

V sobotu 9. dubna proběhla na farní zahradě ve Čtyřech Dvorech oslava mezinárodního dne Romů, který se v České republice slaví již od roku 2001. V tento den si připomínáme historii Romů, jejich kulturu a jazyk. Tato akce je pro naše Salesiánské středisko mládeže v Českých Budějovicích již mnoho let tradiční, avšak pandemie zapříčinila tříletou pauzu v jejím konání.

Této oslavě předcházel týden s romskou kulturou v Otevřených klubech, kdy pracovníci pro účastníky programů připravili několik aktivit cílených na poznávání romské kultury, například různé kvízy či společné malování romské vlajky. Účastníce programu Tancování také již několik týdnů dopředu trénovaly svá taneční vystoupení. Na oslavu samotnou jsme pro návštěvníky připravili kulturní program v podobě romské hudby a zmíněných romských tanců, sportovní a výtvarná stanoviště pro nejmenší i starší a v neposlední řadě také občerstvení, které k oslavám neodmyslitelně patří.

Oslavy se účastnilo na 200 návštěvníků, a i přes ne zcela příznivé počasí zde panovala skvělá atmosféra. Všichni měli možnost se potkat se svými přáteli a radovat se nad šikovností svých dětí, které na oslavě upletly proutěný košík, vyrobily si placku s romskou vlajkou či předvedly své taneční nadání. I my, pracovníci Střediska, jsem měli radost, že se po dlouhé době můžeme společně potkat s rodinami účastníků našich programů, se kterými průběžně spolupracujeme, avšak dlouho nebyla příležitost se sejít hromadně.

Kateřina Burianová
Koordinátorka Otevřených klubů a vedoucí sociální služby NZDM V Kostce
Salesiánské středisko mládeže České Budějovice