Skip to main content

Provinciál Petr Vaculík o tom, proč odchází z funkce a co bude následovat

By 1. 12. 20196 prosince, 2019Novinky, Top

Co vedlo k rozhodnutí o odchodu? Jak se hledá nový provinciál? To v krátkém rozhovoru vysvětluje Petr Vaculík.

Po devíti letech odcházíte z funkce provinciála. Můžete říct, jaký důvod za tím je?

Důvodem byl dialog s hlavním představeným, který mi umožnil ukončit v polovině druhého šestiletí službu provinciála. Nejedná se o mimořádnou událost, například i maďarský provinciál končí službu po devíti letech. Důvodů ke změně vidím více a jsem rád, že náš generální představený je všechny vyslechl, společně jsme se za provincii několik dní modlili a nakonec rozhodl. Řeholní poslušnost je výhoda.

Jak bylo toto rozhodnutí oznámeno české provincii salesiánů?

Hlavní představený toto rozhodnutí oznámil v říjnu dopisem. Potom jsem skrze naše vnitřní zprávy sdělil spolubratrům důvody, které k rozhodnutí vedly.

Objevila se informace o této změně i v Salesiánském magazínu?

Do Salesiánského magazínu oznámení této změny teprve chystáme. Rozhovor se mnou by měl být v příštím čísle.

Co teď bude následovat, když odcházíte z funkce provinciála?

Teď se musí jmenovat nový provinciál, což je standartní proces. Nového provinciála jmenuje hlavní představený po vyslechnutí generální rady. K tomu svému rozhodnutí potřebuje průzkum, který proběhne v provincii příští týden 5. a 6. prosince. Každý spolubratr může uvést tři kandidáty tak, jak on to vidí. K těmto kandidátům napíše, jakou má motivaci pro jejich výběr a jaké má u nich obavy. Toto všechno se vyhodnotí. Na základě tohoto průzkumu udělá nakonec hlavní představený rozhodnutí. Podle toho, jak nám to přislíbil, by měl své rozhodnutí oznámit koncem roku, nebo začátkem příštího roku.

Máte nějaké přání, kam by dál měla česká kongregace salesiánů směřovat?

Myslím si, že bychom měli pokračovat v tom směru, kterým jdeme už devět let, kdy já stojím v čele. Důležité je prohloubení nebo obnova zasvěceného řeholního života v našich komunitách, abychom neztratili salesiánskou identitu a neopustili poslání Dona Boska.

Jan Kvapil