Skip to main content

Přijeďte na Křemešnické léto

By 11. 7. 2020Novinky, Top

Po celé letní prázdniny jsou páteční večery na Křemešníku věnovány zbožným aktivitám, které pořádá Matice Křemešnická. Za touto požehnanou iniciativou stojí bývalý salesiánský novic a asistent, velký přítel Dona Boska a jeho spirituality, Martin Běhal.

Křemešník leží v srdci Vysočiny, poblíž Pelhřimova a Jihlavy. Je to posvátný kopec s nádhernou poutní svatyní Nejsvětější Trojice a pro nás salesiány se vyznačuje jednou mimořádností. V tamním kostele je totiž první socha sv. Jana Boska na území Čech a Moravy, kterou tam nechal umístit místní duchovní správce Josef Tatzauer začátkem třicátých let 20. stol. na poděkování za vyslyšení proseb (finančních, jak jinak!) o záchranu poutnického areálu. Několikrát za rok se na tomto místě setkávají také členové salesiánské rodiny.

O požehnané místo pečuje zmíněná Křemešnická Matice, která zde v létě pořádá sérii přednášek a kulturních akcí. V pátek 10. července jsem tam měl mši svatou a přednášku na téma Učíme se plavat v Boží lásce. Jsem vděčný tamním aktivistům, že mě srdečně přijali a že mě znovu po čase přitáhli na toto krásné místo. Po přednášce jsem utíkal k autu provázen provazy deště, ale šťastný po setkání s milými lidmi i s naším patronem. Cestou se mi několikrát ukázala duha, kterou jsem bral biblicky jako Boží znamení, že cesty Páně vedou na Křemešník.

Zdeněk Jančařík

Fotografie Mirka Dolanská, Člověk a Víra