Don Bosco byl nejen velkým ctitelem Panny Marie, ale také skvělým učitelem mariánské úcty. Za jeho života se říkalo, že mu byla mariánská úcta dána do vínku spolu s mateřským mlékem.
Večer 25. února 1835, v den, kdy na sebe jako bohoslovec bral Jan Bosco kleriku, mu řekla jeho maminka Markéta: „Milý Jeníku, když jsi přišel na svět, zasvětila jsem tě Panně Marii. Když jsi začal studia v Chieri, odevzdávala jsem tě nebeské Matce, a až se jednou staneš knězem, doporučuj ostatním úctu k Panně Marii.“
Don Bosco zůstala věrný této radě své matky. Vyrůstal v mariánské škole, jak mu to bylo zaslíbeno ve snu v devíti letech: „Dám ti učitelku a ona tě naučí každé pravdě.“
Mariánská úcta Dona Boska prošla několika etapami. Své poslání mezi opuštěnými chlapci zahájil v Pinardiho kůlně. Jakmile z ní vyrobil malou kapli, umístil tam darovanou sochu Panny Marie Těšitelky, patronky Turína. Socha se zachovala dodnes, nachází se v kapli Vzkříšení na pravé straně. Don Bosco znal Těšitelku dobře ze svých studií v konviktu a tuto úctu si vzal s sebou i na Valdocco.
Když pak jeho dílo rostlo a běhalo kolem něj množství hochů, začal se více obracet k Panně Marii Neposkvrněné. Svou roli hrály také historické okolnosti. Bylo to v době, kdy se připravovalo vyhlášení dogmatu o Neposkvrněném početí papežem Piem IX. (8. 12. 1854). Don Bosco pozorně sledoval tyto události a vedl k tomu i své chlapce. Den vyhlášení dogmatu byl velkou slavností i v Turíně. Na Valdoccu v kostele sv. Františka Saleského byl postaven a vyzdoben oltář Neposkvrněné – zdobil ho také Dominik Savio. Tehdy také vznikla Družina Neposkvrněné.
Když byla schválena salesiánská kongregace, Don Bosco rozšířil svou činnost na všechny věřící a začal šířit úctu k Panně Marii Pomocnici křesťanů. Tento mariánský titul byl znám z Loretánských litanií, ale Don Bosco mu dal novou náplň a lesk. Pannu Marii je třeba vzývat v boji mezi dobrem a zlem, zvláště v těžkých časech. Výrazem této úcty se stala stavba baziliky P. M. Pomocnice v Turíně na Valdoccu. Don Bosco říkal, že nikoli on, ale „Panna Maria si vystavěla chrám. Každá cihla v tomto chrámu je milostivým zásahem Pomocnice“.
Dalším živým pomníkem úcty k Panně Marii Pomocnici bylo založení kongregace Dcer Marie Pomocnice, salesiánského institutu řeholních sester, které se od počátku věnují práci s dívkami a mladými ženami.
Don Bosco o mariánské úctě často psal, kázal a prostřednictvím Panny Marie vykonal také mnoho zázraků, především když v Itálii, Francii a ve Španělsku sbíral prostředky na stavbu chrámů v Turíně a později v Římě (Sacro Cuore). Svým misionářům, které posílal do Latinské Ameriky, zdůrazňoval: „Šiřte úctu k Panně Marii Pomocnici křesťanů a uvidíte, co jsou to zázraky.“
Andrej Pauliny SDB
Převzato z Don Bosco Dnes 3/2020